Cum putem contribui la un viitor promițător în România?

Vă rugăm să vă gândiți la care dintre obiective veți lucra și să comunicați celor din ramura dumneavoastră cât și prietenilor dumneavoastra despre obiectivele alese și despre motivul pentru care le-ați ales.

Președintele Radu Stoica, Președintele Districtului Brașov, România

Într-un mesaj adresat Europei cu puțin peste doi ani în urmă, președintele Russell M. Nelson le-a spus sfinților europeni: „Sunteți perfect poziționați pentru a-i găsi pe copiii lui Israel care trăiesc în Europa sau care vin în Europa. Acest lucru va schimba literalmente viitorul Europei. Europa are un viitor de neegalat datorită vouă”.

Denumirea de sfânt reprezintă un ucenic al lui Isus Hristos și este modul în care Pavel s-a adresat membrilor bisericii din vechime.

Recent, am fost invitați de către Președinția Zonei Centrale, Europa să analizăm modul în care noi, ca români, putem ajuta, atât ca ramuri, cât și ca persoane individuale, în această situație în care, potrivit profetului, noi suntem „perfect poziționați” pentru a ajuta la adunarea și „găsirea copiilor lui Israel care trăiesc în Europa sau care vin în Europa”.

Urmând misiunea cvadruplă a Bisericii, vă adresăm, împreună cu președinția de zonă, o invitație individuală de a vă gândi cum ați putea:

• să faceți ca adunările de împărtășanie să fie mai primitoare și mai pline de spirit și să invitați mai mulți să participe;

• să păstoriți oamenilor cu bucurie, unul câte unul;

• să invitați pe alții să participe alături de noi în asistență umanitară (în special pentru femei și copii);

• să vă îmbunătățiți pregătirea individuală privind situațiile de urgență și autonomie;

• să vă pregătiți să slujiți în misiune; fie ca tânăr misionar, fie ca soră sau cuplu senior;

• să dețineți o recomandare valabilă pentru templu și să faceți un plan financiar pentru a participa la templu cel puțin o dată în acest an.

Cu câțiva ani în urmă, președintele Nelson ne-a amintit că „adunarea lui Israel este cel mai important lucru care are loc astăzi pe pământ. Nimic altceva nu se compară în magnitudine, nimic altceva nu se compară în importanță, nimic altceva nu se compară în măreție” (Adunare de devoțiune pentru tinerii adulți din întreaga lume, 3 iunie 2018).

„Pe măsură ce venim la Hristos și îi ajutăm și pe alții să facă același lucru, participăm la lucrarea de salvare și exaltare a lui Dumnezeu” (Manual general 1.2). Participarea voastră la adunarea Israelului este cheia pentru a schimba viitorul Europei, pentru a schimba viitorul României și pentru a schimba viitorul vostru.

președintele Russell M. Nelson

Vă rugăm să vă gândiți la care dintre obiective vă veți concentra și veți lucra și să le spuneți celor din ramura dumneavoastră, cât și prietenilor dumneavoastră, despre obiectivele alese și despre motivul pentru care le-ați ales. Ne-ar plăcea să vă vedem postând despre obiectivele alese pe Facebook.

Când vârstnicul Bednar a vizitat România în octombrie 2022, dânsul le-a spus membrilor și prietenilor Bisericii că „aceasta este cea mai importantă perioadă din istoria Bisericii din România”. Vârstnicul Bednar a adăugat: „Acesta este Sionul. Voi sunteți Sionul. Sionul nu este doar un loc, ci este reprezentat de oameni, cei cu inima curată”. Construirea Sionului va avea loc pe măsură ce familiile și persoanele individuale din România rămân fideli lucrurilor despre care știu că sunt adevărate.

La începutul lunii martie, în Viena, la o adunare de instruire la care au fost invitați să participe toți conducătorii de țăruși, districte, misiuni și temple din Zona Centrală, Europa, vârstnicul D. Todd Christofferson, din Cvorumul Celor Doisprezece Apostoli, care a prezidat, a împărtășit cum putem avea mai multă bucurie în slujirea noastră, a oferit o mărturie puternică despre Salvator și ne-a încurajat să ne exprimăm recunoștința Domnului pentru ceea ce deja am primit.

Mărturisesc că, în ciuda încercărilor și dificultăților vieții, Dumnezeu dorește ca noi să avem pace și bucurie. Acest lucru este posibil pe măsură ce noi ne conectăm cu Isus Hristos prin legăminte și rânduieli și învățăm să ne încredem în El. „V-am spus aceste lucruri ca să aveți pace în Mine. În lume veţi avea necazuri, dar îndrăzniţi , Eu am biruit lumea.” (Ioan 16:33.)