Scaune cu rotile pentru București

Kimberly Petersen

Scaun cu rotile oferit de LDS Charities
Personalul Motivation Romania și misionarii SZU la depozit

Motivation Romania este o organizație dedicată distribuirii, montării și reparării scaunelor cu rotile pentru cei care au nevoie din întreaga țară. Mulți dintre angajați folosesc ei înșiși scaune cu rotile.

LDS Charities, organizația umanitară a Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, oferă mii de scaune cu rotile în fiecare an. În 2017, ei au încheiat un parteneriat cu Motivation Romania pentru a aduce scaune cu rotile pentru 1.200 de persoane cu dizabilități din întreaga țară până în luna iunie 2019.

În cursul lunii iunie a anului trecut, LDS Charity a transportat 350 de scaune cu rotile la depozitul Motivation Romania din Buda, la sud de București. Împreună cu mai mulți tineri misionari SZU, ei au descărcat semi-camionul care conținea cel mai recent transport de scaune cu rotile.

Misionarii umanitari, vârstnicul Craig și sora Karen Shurtleff, conduc activitatea LDS Charities în estul României. Împreună cu Motivation Romania, ei vizitează casele celor care primesc scaune cu rotile pentru a evalua condițiile în care se află scaunele și pentru a determina dacă sunt necesare reparații sau ajutor. Vorbind despre beneficiarii scaunelor cu rotile, sora Shurtleff a spus: „Este foarte emoționant să vezi cum aceste scaune cu rotile îmbunătățesc calitatea vieții”.

Vârstnicul Shurtleff a spus: „Una dintre experiențele care ne fac să simțim umilință și care înalță din misiunea noastră a avut loc în timp ce am intervievat un beneficiar al unui scaun cu rotile”. Beneficiarul a spus: „Mulțumesc foarte mult. Acest scaun cu rotile este pentru mine la fel ca picioarele tale pentru tine. Fie ca Dumnezeu să vă binecuvânteze pentru lucrarea pe care o faceți”. Vârstnicul și sora Shurtleff și-au exprimat recunoștința pentru numeroasele donații și sacrificii făcute de membrii Bisericii și de alte organizații din România pentru a îmbunătăți viața oamenilor.

Personalul Motivation Romania și misionarii SZU la depozit