Activitate de premiere pentru cursanţii de seminar şi institut

O activitate de premiere pentru cursanţii de seminar şi institut, din cadrul districtului Bucureşti, s-a ţinut în data de 12 iulie 2014, la Capela Panduri.

Aceştia au studiat în anul 2013-2014 Cartea lui Mormon, considerată cheia de boltă a Bisericii lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă.

Tinerii veniţi din ramurile Constanţa, Ploieşti, Mihai Bravu şi Panduri (ultimele două fiind din oraşul Bucureşti) au avut şi ei parte de activităţi, după ce, în urmă cu două săptămâni, tinerii adulţi necăsătoriţi din Republica Moldova au încheiat cursurile de institut cu activităţi de voluntariat şi recreere.

Activitatea a fost deschisă de preşedintele districtului, Vasile Doru, care a vorbit tinerilor, invitându-i să citească în continuare din scripturi şi să ia aminte la cuvintele Domnului Isus Hristos din Evanghelia după Ioan, capitolul 16, versetul 33: „V-am spus aceste lucruri ca să aveţi pace în Mine. În lume veţi avea necazuri; dar îndrăzniţi, Eu am biruit lumea.”

De asemenea, ei avut parte de o scurtă lecţie finală predată de învăţătorul lor, Marin Iachimov, ce le-a vorbit despre ispăşirea lui Isus Hristos şi despre cum niciodată nu este prea târziu pentru a ne pocăi. Acesta a afirmat: „Scopul nostru este de a-i ajuta pe tineri şi pe tinerii adulţi să înţeleagă şi să se bizuie pe învăţăturile şi pe ispăşirea lui Isus Hristos, să fie demni de binecuvântările templului, să se pregătească ei înşişi şi să-i pregătească pe membrii familiei lor şi pe alţii pentru viaţa eternă alături de Tatăl lor din Cer”, adăugând mai departe: „Noi îi învăţăm pe cursanţi doctrinele şi principiile Evangheliei aşa cum se găsesc în scripturi şi în cuvintele profeţilor. Aceste doctrine şi principii sunt predate într-un mod care duce la înţelegere şi edificare. Îi ajutăm pe cursanţi să-şi îndeplinească rolul în cadrul procesului de învăţare şi-i pregătim să predea altora Evanghelia.”

Cursanţii au fost întăriţi spiritual şi s-au bucurat de compania şi exemplele celorlalţi tineri şi conducători care au participat la activitate.

A urmat înmânarea diplomelor. Irina Letinu, Mihai Viţel, Chiţu Camelia sunt doar câţiva membri care au primit diplome onorifice pentru că au îndeplinit 5, respectiv 7 ani de când participă la institut. În legătură cu aceasta, viitoarea misionară cu timp deplină, sora Letinu, a afirmat: „Sunt foarte recunoscătoare pentru clasele de seminar şi institut. În toţi aceşti ani am învăţat foarte multe şi am crescut spiritual. Nu îmi pot imagina cum ar fi fost creşterea mea spirituală fără aceste clase. Sunt recunoscătoare pentru fiecare învăţător în parte şi pentru fiecare lucru pe care l-am învăţat de la ei. Studiul Evangheliei în cadrul claselor de seminar şi institut m-au ajutat foarte mult în viaţa de zi cu zi să înţeleg Evanghelia mai bine, să ştiu care sunt aşteptările pe care Tatăl Ceresc le are de la mine şi m-au pregătit pentru misiunea în care urmează sa slujesc. Sunt foarte recunoscătoare pentru că Biserica lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă, ne oferă nouă, tinerilor, şansa de a participa la seminar şi institut, şansa de a învăţa împreună şi de a învăţa unul de la celălalt”.

De asemenea, toţi tinerii au primit diplome pentru încheierea acestui an de seminar si institut.

Tinerii adulţi necăsătoriţi din Biserica lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă participă la cursuri de religie în funcţie de vârstă: de la 14 până la 18 ani, ei participă zilnic la seminar, iar cei cu vârste cuprinse între 18 şi 30 de ani participă la institut o dată sau de două ori pe săptămână. În fiecare an, subiectul cursurilor îl reprezintă unul dintre lucrările canonice ale Bisericii: Noul Testament, Vechiul Testament, Cartea lui Mormon sau Doctrină şi legăminte, iar acestea au loc la nivel mondial. Aceste cursuri sunt foarte importante pentru că formează o bază solidă în cunoştinţele şi credinţa tinerilor, fapt care îi ajută mai apoi în misiunile cu timp deplin pe care decid să le slujească, familie, educaţie, la locul de muncă, în comunitate şi în societate.

Învăţătorii şi cursanţii de la seminar şi institut sunt încurajaţi în mod concret să implementeze principiile de bază privind predarea şi învăţarea din Evanghelie.

Învăţătorii şi cursanţii trebuie:
• să predea şi să înveţe cu ajutorul Spiritului;
• să cultive o atmosferă de învăţare în care să existe dragoste, respect şi care să aibă un scop;
• să studieze scripturile zilnic şi să citească lecţia din manual;
• să înţeleagă contextul şi conţinutul scripturilor şi cuvintelor profeţilor;
• să identifice, să înţeleagă, să simtă adevărul şi importanţa lui şi să pună în practică doctrinele şi principiile Evangheliei;
• să explice, să împărtăşească şi să mărturisească despre doctrinele şi principiile Evangheliei;
fragmentele cu scripturi cheie şi doctrine de bază.

Între aceste principii, practici şi rezultate există o legătură strânsă. Când sunt implementate înţelept şi în armonie unele cu altele, ele contribuie la mărirea capacităţii cursanţilor de a înţelege scripturile şi doctrinele şi principiile pe care le conţin. De asemenea, aceste principii de bază îi încurajează pe cursanţi să-şi asume un rol activ în procesul de învăţare a Evangheliei şi sporesc abilitatea cursanţilor de a trăi conform Evangheliei şi de a o preda altora.