Vaticanul va găzdui Adunarea globală a conducătorilor religioşi

Vaticanul va găzdui Adunarea globală a conducătorilor religioşi pentru a discuta despre căsătorie

Preşedintele Henry B. Eyring printre conducătorii religioşi care se adresează adunării.

Conducători religioşi şi învăţaţi reprezentând 14 credinţe tradiţionale din 23 de ţări se vor aduna la Vatican la sfârşitul acestei luni într-o adunare istorică, găzduită de Biserica Catolică pentru a discuta modul în care bărbaţii şi femeile se completează unul pe celălalt în căsătorie. Anunţul a fost făcut într-un comunicat de presă transmis astăzi de Vatican.

Papa Francis va deschide adunarea, considerată de Vatican ca un „colocviu”.  Adunarea academică va cuprinde  prezentări şi „depuneri de mărturii” din partea conducătorilor religioşi şi a învăţaţilor. Preşedintele Henry B. Eyring din Prima Preşedinţie va reprezenta Biserica lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă şi se va adresa adunării în data de 18 noiembrie. Dânsul va fi însoţit de vârstnicul L. Tom Perry din Cvorumul celor Doisprezece Apostoli şi episcopul  Gérald Caussé din Episcopatul care prezidează.

În cadrul adunării se vor prezenta şase filme scurte  despre bărbaţi şi femei şi căsătorie din lumea întreagă. Fiecare film prezintă o varietate de interviuri explicative, cu persoane tinere şi în vârstă, necăsătorite şi căsătorite, femei şi bărbaţi, din multe culturi, continente şi religii. Temele variază de la frumuseţea unirii dintre un bărbat şi o femeie la pierderea încrederii în stabilitatea căsătoriei şi la nenorocirile culturale şi economice care urmează din cauza  dispariţiei căsătoriei.

Biserica lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă a dat, astăzi, următoarea declaraţie cu privire la participarea la colocviul din oraşul Vatican:

„În această perioadă de declin a valorilor morale şi de provocări la adresa structurii familiei şi a relaţiilor tradiţionale în întreaga lume, suntem bucuroşi să ne unim cu Biserica Catolică, cu alte credinţe creştine şi alte religii din lume în menţinerea unei poziţii ferme şi în exprimarea în mod clar cu privire la sfinţenia căsătoriei dintre un bărbat şi o femeie”.

Mai multe informaţii despre colocviu sunt disponibile pe http://www.humanum.it/en/index.html..

Biserica lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă va asigura informaţii suplimentare cu privire la participarea la colocviu pe MormonNewsroom.org.