Prima mea vizită la templul din Roma: o călătorie a redescoperirii credinței

Sunt membru al Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă

Salutare! Mă numesc Silviu și sunt membru al Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, ramura Galați. Recent, am avut onoarea și bucuria de a vizita pentru prima dată templul din Roma. Aceasta experiență a fost nu doar o călătorie fizică, ci și una spirituală, marcată de redescoperirea credinței și întărirea relației mele cu Dumnezeu.

Provocările pierderii și redescoperirii credinței

În ultimele luni, din cauza presiunilor externe și ispitelor cotidiene, am început să-mi pierd credința. Fiecare zi părea tot mai grea, iar distanța dintre mine și Dumnezeu părea tot mai mare. Cu toate acestea, o mică scânteie de credință a rămas în inima mea. În momentele cele mai întunecate, am simțit nevoia să mă întorc la sursa puterii mele spirituale.

Chemarea la templu

Într-o zi, am fost invitat să merg la templu, o chemare pe care am simțit-o ca pe o mână întinsă din partea Tatălui Ceresc. Deși mă simțeam nepregătit și plin de îndoieli, am hotărât să Îi cer lui Dumnezeu îndrumare. Răspunsul pe care l-am primit a fost clar și plin de iubire: eram dorit în Casa Sa.

Cu acest răspuns divin, am început să mă pregătesc pentru a fi demn de a intra în templu. Am început să respect cu strictețe poruncile, să mă rog mai des și să citesc din Scripturi. Această pregătire a fost o provocare imensă, dar cu fiecare pas simțeam cum mă apropii tot mai mult de Dumnezeu.

Drumul spre Roma

Obținerea recomandării de templu a fost un moment de mare bucurie, dar drumul nu a fost lipsit de obstacole. Confruntările financiare și lipsa susținerii din partea familiei au fost bariere semnificative. Cu toate acestea, am fost susținut de misionarii din ramura mea și de președintele districtului Brașov, Radu Stoica. Sprijinul lor a fost esențial și le sunt profund recunoscător.

Experiența la templu

Ajuns la aeroport, m-am simțit inițial singuratic și izolat în mijlocul grupului de membri. Însă, Yasmina, o membră din ramura Brașov, mi-a oferit sprijinul ei, amintindu-mi că nu sunt singur. Ajuns la Roma, am fost copleșit de măreția templului. Cu toate acestea, am avut dificultăți în a simți imediat spiritul sacru al locului, ceea ce m-a făcut să mă simt nelalocul meu.

Prima mea zi la templu a fost dedicată botezurilor și confirmărilor pentru cei trecuți în neființă. A fost pentru prima dată când am realizat această lucrare sacră și, deși la început nu părea ceva deosebit, am simțit o mare bucurie în inima mea știind că pot ajuta sufletele altora. Confirmările au fost un moment deosebit de puternic pentru mine, simțind prezența spiritului și înțelegând că sunt un instrument al lui Dumnezeu.

Devotionalul: o lumină pe calea mea

Una dintre cele mai revelatoare experiențe a fost participarea la devoționalul oferit de directorul centrului de vizitatori al templului. El a explicat că templul este un loc al revelațiilor și că, deși s-ar putea să nu simțim imediat spiritul complet, cu timpul și cu vizite repetate, vom simți din ce în ce mai profund prezența divină. El a făcut o comparație foarte potrivită pentru mine și anume că atunci când mergem într-un oraș nou, și la început nu cunoaștem pe nimeni și nu știm ce să facem, totuși, pe parcurs, acel oraș ne devine casă. Aceasta comparație a fost foarte relevantă pentru mine, având în vedere experiența mea recentă de adaptare într-un oraș nou, precum Šibenik din Croația, care a devenit, în perioada unui program de studiu în străinătate, a doua mea casă.

Învățături și recunoștință

De la templu, am plecat cu prietenii mai strânse, un spirit mai puternic, o determinare de a progresa în credință și câteva Scripturi prețioase. Membrii m-au încurajat, spunându-mi că am fost ca un profesionist la botezuri și confirmări, ceea ce mi-a întărit încrederea și mi-a demonstrat că Dumnezeu m-a înzestrat cu darurile Sale spirituale.

Vreau să depun mărturie că Dumnezeu există, că Isus Hristos s-a sacrificat pentru păcatele noastre și că stă la dreapta Tatălui, viu. Știu că această biserică este adevărată, că Joseph Smith este profetul restaurator al bisericii lui Isus pe pământ și că membrii acestei biserici sunt binecuvântați în moduri nenumărate. Spun toate acestea în numele lui Isus Hristos, Amin.