Activitate de slujire în ramura Brașov

Surorile din Brașov

În data de 14 septembrie, a avut loc o activitate a Societății de Alinare foarte reușită, în cadrul Ramurii Brașov, din districtul Iași. M-am bucurat, pentru faptul că una dintre surori, a avut această idee în acest an. În luna septembrie această idee s-a concretizat prin proiectul “păturele”, acesta fiind unul foarte reușit! Cel mai mult mi-a plăcut faptul că, fiecare soră participantă, a contribuit la finalizarea acestui frumos proiect. Spiritul a fost puternic și prezent, încă de la „gândul spiritual’”, avut la început. Sentimentul de unitate și implicare a fiecărei surori, m-a impresionat foarte mult. A fost o ocazie minunată, de socializare, și schimb de impresii. De asemenea, au participat și câteva femei nemembre, prietene, cursante, de la engleză. Societatea de alinare, a avut încă din vechime, un rol important în planul salvării. Ca și parte a restaurării, a fost formată o organizație a femeilor, după ordinul și modelul preoției. Astfel, Biserica nu a fost completă, până ce, Societatea de Alinare, nu a fost organizată. Pe lângă scopul evident, acela de a face păturele pentru copii, am reușit să facem o slujire prin care am invitat Spiritul, care a depus mărturie în inimile noastre, despre slujirea noastră. Am fost edificate și întărite, în credință, datorită slujirii noastre. Am socializat și împărtășit experiențe personale; am învățat abilități noi, despre cum să facem acele păturele, despre cum să ne organizăm, despre cum să lucrăm împreună, pentru un scop comun. Având în vedere experiențele frumoase avute, Societatea de alinare a ramurii Brașov, a Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, va mai organiza activități specile similare; pentru unitate, slujire și desăvârșirea individuală, pentru a ne perfecționa în lucrarea și scopul comun, acela de a ne pregăti să-L întâlnim pe Salvator.

Păturele