Află despre botezul lui Isus Hristos

La fel cum a fost botezat Isus Hristos, cu toții trebuie să fim botezați pentru a ne întoarce într-o zi să trăim alături de Dumnezeu. Află mai multe despre relatarea biblică a botezului lui Isus și cum putem urma exemplul Său.

Isus Hristos a fost botezat: Citește ce scrie în Biblie

De ce a fost botezat Isus Hristos?

Când Isus Hristos a fost pe pământ, El ne-a învățat prin exemplu că trebuie să fim botezați cu toții. Poate că unii oameni se întreabă dacă botezul este încă important în zilele moderne.  Prin relatarea biblică despre botezul lui Isus Hristos, învățăm că botezul este o parte vitală a planului iubitului nostru Tată Ceresc pentru toți copiii Săi.

Isus Hristos a fost singura persoană perfectă care a trăit vreodată pe pământ (vezi Fideli credinței [2004], p. 78-84). El nu a păcătuit niciodată. Isus a trăit o viață perfectă pentru a ne arăta cum să trăim astfel încât să ne putem întoarce la Tatăl nostru Ceresc după ce vom muri. Deși nu avea niciun păcat și, deci, nu avea pentru ce să fie iertat, Isus Hristos a ales să fie botezat pentru a oferi un exemplu perfect pentru noi de urmat (vezi Matei 3:13-15).

Ce s-a întâmplat la botezul lui Isus Hristos?

Biblia ne învață că Isus a fost botezat de vărul Său, Ioan Botezătorul (vezi Matei 3:13). Dumnezeu i-a dat lui Ioan putere și autoritate speciale pentru a boteza (vezi Ghid pentru scripturi, „Ioan Botezătorul”, scriptures.lds.org). Această putere și autoritate de a boteza este numită preoție. Astăzi, singura biserică care are aceeași autoritate de a boteza asemenea lui Ioan este Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă (pentru a afla mai multe despre Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, vizitează venitilahristos.org).

Isus Hristos a fost botezat cu aproximativ 2.000 de ani în urmă, dar botezul este la fel de relevant oamenilor de azi cum era atunci

La botezul lui Isus Hristos, în râul Iordan (vezi Marcu 1:9), Dumnezeu Tatăl a vorbit din cer. Dumnezeu a spus că, în Isus, „[Își găsea] plăcerea” (vezi Matei 3:17). Dumnezeu „[Își găsește] plăcerea” și în noi când alegem să fim botezați, deoarece, când suntem botezați, arătăm prin acțiunile noastre că Îl iubim și vrem să Îl urmăm pe Isus Hristos.

La botezul lui Isus Hristos a fost prezent, de asemenea, Duhul Sfânt (vezi Matei 3:16). Când suntem botezați, și noi primim darul Duhului Sfânt. Acest dar special face posibil ca Duhul Sfânt să ne îndrume și să ne ajute. De asemenea, ne ajutăm să simțim mai din plin dragostea lui Dumnezeu în viața noastră. Dacă alegem să fim botezați și să trăim în dreptate, Duhul Sfânt poate fi mereu prezent în viața noastră.

În timpul botezului lui Isus, Ioan L-a scufundat complet pe Isus în apă. Acest tip de botez este numit botez prin scufundare. Noi putem fi botezați prin scufundare la fel ca Isus. Scufundarea completă în apă reprezintă iertarea completă de păcat, care are loc atunci când suntem botezați. Faptul de a fi „scufundat” în apă și, apoi, ridicat din apă, reprezintă, de asemenea, noua viață pe care o începem alegând să Îl urmăm pe Isus Hristos și credința noastră că, într-o zi, ne vom ridica din mormânt datorită Lui (vezi Romani 6:1-4). (Pentru a vedea un material video despre botezul prin scufundare al lui Isus Hristos, apasă aici.)

De ce contează botezul lui Isus Hristos pentru tine?

Fiecare dintre noi trebuie să fie botezat pentru a putea trăi într-o zi alături de Dumnezeu. Pentru a afla mai multe despre Isus Hristos și cum poți fi botezat, vizitează venitilahristos.org.