Mesaje ale conducerii zonei

Ascultă-L!

The First Vision

„Acesta este Fiul Meu Iubit. Ascultă-L!”, 1 a spus Tatăl lui Joseph Smith într-o dumbravă din statul New York, într-o zi din primăvara anului 1820. Acesta a fost începutul restaurării Bisericii lui Isus Hristos, la fel cum o organizase Hristos în timp ce trăia aici, pe pământ. Din cauza unei apostazii care a început la scurt timp după moartea lui Hristos, Biserica și autoritatea Sa au dispărut în cele din urmă de pe pământ și, numai secole mai târziu, în anul 1820, a început procesul restaurării Bisericii Sale și restaurarea autorității necesare pentru a înfăptui toate rânduielile preoției. Toate acestea s-au întâmplat datorită rugăciunii sincere a unui tânăr băiat despre unde să găsească adevărul. El a ales să întrebe și, apoi, să asculte și a primit un răspuns extraordinar!

Cu toți suntem diferiți și putem avea moduri diferite de a-L asculta, dar, deși suntem diferiți, toți suntem copiii lui Dumnezeu și El ne iubește pentru cine suntem și dorește ca noi să-L ascultăm. Dacă dorim să-L ascultăm, trebuie să facem un efort. Care este cea mai mare dorință a inimii dumneavoastră? Ce puteți face pentru a-L asculta mai bine?

Vârstnicul Tom-Atle Herland, Norvegia
Vârstnicul Tom-Atle Herland, Norvegia Autoritate a zonei - Cei Șaptezeci

Cu ceva timp în urmă, mă aflam la o adunare în Frankfurt cu conducători ai Bisericii din toată Europa, pregătind un eveniment mare pe care, mai târziu, trebuia să-l amânăm în anul 2021 din cauza pandemiei. În cadrul acestei întâlniri, vârstnicul Massimo De Feo, consilier în președinția zonei, și-a încheiat predarea și întreaga adunare arătând o prezentare video, o piesă interpretată de cântăreața norvegiană Sissel Kyrkjebø și The Tabernacle Choir at Temple Square, numită Slow down (Fii liniștit).

Aceasta este dintr-un concert susținut de Sissel împreună cu The Tabernacle Choir în anul 2019, dar, pur și simplu, nu am văzut-o sau auzit-o, deși sunt, de asemenea, din Norvegia. Într-adevăr, nu am fost pregătit pentru ceea ce am trăit când vârstnicul de Feo ne-a arătat această prezentare video. După câteva secunde de la începutul piese, a fost ca și cum L-aș fi ascultat într-un mod în care, poate, nu-L ascultasem niciodată înainte. Emoțiile m-au copleșit complet și am plâns ca un copil. Am încercat să nu-mi las trupul să se cutremure prea mult și m-am uitat în jos pentru a nu fi evident că plângeam, fiindu-mi teamă că aveam să distrug momentul pentru toți ceilalți prezenți. Piesa m-a îndemnat să am parte de harul, dragostea și iertarea lui Dumnezeu prin Salvatorul Isus Hristos pentru mine personal, că toate greșelile mele din viață au fost amestecate cu toate experiențele solicitante pe care viața mi le-a dat, puteau fi vindecate și luate. Am întrezărit un pic raiul, am trăit un pic experiența existenței cerești (celestiale). Mai târziu, m-am dus pe Internet și am citit câteva dintre comentariile din zona de comentarii. Mai jos sunt două comentarii. „Nu voi uita NICIODATĂ când am văzut aceasta pentru prima dată. Sunt autist și m-am luptat cu depresia cronică și ideea de sinucidere. Ultimele câteva săptămâni dinaintea concertului au fost tortură pură pentru mine și eram complet pierdut în ceea ce mai aveam de făcut. Cu câteva zile înainte ca acest cântec să fie interpretat, i-am rugat pe câțiva dintre prietenii mei din cor să mă sprijine și, când am auzit prima dată acest cântec, lacrimile m-au copleșit. Într-adevăr, lumina va apărea întotdeauna la sfârșitul tunelului. Mulțumesc Tabernacle Choir, dragii mei prieteni pentru că sunteți astfel de eroi în viața mea și prieteni atât de minunați! Vă iubesc pe toți pentru totdeauna!”. Și al doilea comentariu: „Sunt atât de bucuros că nu au scos aplauzele. Acel moment în care ea își dă seama că aproximativ douăzeci de mii de oameni o aplaudă în picioare este magic”.

Dragi prieteni, să-L ascultați este un lucru magic; este un lucru ceresc (celestial) și ne atinge inima, spiritul și ne ajută să ne continuăm călătoria spre casă la El. Merită să luptăm pentru acest lucru. Ce puteți face pentru a-L asculta mai bine?

1 (Joseph Smith - Istorie 1:17)

2 Slow Down - Sissel (2019 Pioneer Concert with The Tabernacle Choir)