Mesaj din partea conducerii zonei

Atacuri și strategii de contracarare

Vârstnicul Helmut D. Wondra, Austria
Vârstnicul Helmut D. Wondra, Austria autoritate a zonei-Cei Șaptezeci

Credința mea în Isus Hristos este temelia vieții mele. Dorința mea cea mai mare pentru mine și familia mea este ca, într-o zi, să fim din nou în prezența Sa și a Tatălui meu Ceresc.

Scopul Bisericii lui Isus Hristos este de a invita pe toată lumea să vină la Hristos și să aibă parte de salvare prin El. Cu toate acestea, în lumea noastră modernă, nu este ușor să ne întărim credința în Salvator. Președintele Russell M. Nelson ne-a învățat: „Dușmanul își intensifică în mod exponențial atacurile asupra credinței, asupra noastră și asupra familiilor. Pentru a supraviețui din punct de vedere spiritual, avem nevoie de strategii de contracarare și de planuri proactive”1.

Una dintre strategiile de contracarare pe care Domnul ne-a dat-o prin intermediul profetului Său este „o biserică ce se concentrează asupra căminului, susținută de ceea ce se întâmplă în clădirile ramurilor, episcopiilor și țărușilor noștri”2. Studiul zilnic din scripturi susținut de îndrumarul de studiu „Vino și urmează-Mă” va avea un rol esențial în transformarea căminului nostru într-un „sanctuar al credinței”3.

Cu toate acestea, chiar are studiul din scripturi puterea de a face aceasta?

În urmă cu câțiva ani, a trebuit să mă confrunt cu o problemă dificilă. Îmi devenise clar că trebuia să ating un nivel spiritual mai înalt pentru a putea face față acestei încercări. Prin urmare, m-am rugat pentru a afla ce trebuia să fac pentru a dezvolta o tărie spirituală mai mare. Ca răspuns la rugăciunile mele, am primit îndemnul de a studia Cartea lui Mormon cu mai multă sârguință decât am făcut-o vreodată. Citisem Cartea lui Mormon de multe ori înainte, dar m-am hotărât s-o studiez cu și mai multă ardoare și pioșenie decât înainte. Drept rezultat, am putut simți cum spiritualitatea mea creștea zilnic, cum credința mea în Isus Hristos mi-a fost întărită și mi s-a dat curajul de a-mi înfrunta problema.

Într-adevăr, scripturile emană o putere spirituală de care avem nevoie atât de urgent în vremurile noastre. În scripturi, găsim răspunsuri la cele mai importante întrebări ale vieții noastre. Când studiem zilnic din scripturi, ca familie sau împreună cu prieteni, și ne împărtășim gândurile și experiențele trăite, ne întărim legătura unul cu celălalt și cu Tatăl nostru Ceresc.

Cine și-ar fi putut imagina că, atunci când programa „Vino și urmează-Mă” a fost prezentată și președintele Nelson ne-a spus că este timpul să „[ne transformăm] căminul într-un centru de învățare a Evangheliei”4, aveam să aflăm, după doar câteva luni, că posibilitatea noastră de a ne duce la biserică pentru a fi hrăniți spiritual urma să fie foarte limitată? Nu putem decât să-I fim recunoscători Domnului pentru că ne-a pregătit din timp pentru această perioadă!

Familia mea și cu mine ne simțim foarte binecuvântați datorită programei „Vino și urmează-Mă”. Având în vedere programele noastre încărcate și multele preocupări și responsabilități, nu ne este mereu ușor să găsim timpul și liniștea de care avem nevoie pentru a citi și studia zilnic și împreună din scripturi. A trebuit să facem din aceasta o prioritate pentru a funcționa cu adevărat. Nu de fiecare dată când studiem Evanghelia ca familie avem parte de o revărsare spirituală, dar studiul nostru zilnic din scripturi ne ajută foarte mult să ajungem să-L cunoaștem mai bine pe Salvator, să invităm Spiritul Său în căminul nostru și să minimizăm influența dușmanului asupra familiei noastre.

Eu am vorbit cu mai multe familii și le-am întrebat despre experiențele pe care le-au trăit în legătură cu „Vino și urmează-Mă”. A fost interesant să înțeleg că fiecare familie a trebuit să-și găsească propria cale privind timpul în care să studieze din scripturi împreună și modul în care să folosească „Vino și urmează-Mă” drept îndrumar. Cu toate acestea, fiecare familie care a cerut, prin intermediul rugăciunii, revelație despre cea mai bună modalitate de a face acest lucru a putut să aibă parte de binecuvântarea asociată acestuia.

Fie ca eforturile noastre zilnice de a studia din scripturi să ne ajute să devenim cu adevărat convertiți, să ajungem să-L cunoaștem mai bine pe Hristos și să devenim mai asemănători Lui!

Note

1. Russell M. Nelson, „Cuvânt de deschidere”, Liahona, noiembrie 2018.

2. Russell M. Nelson, „Cuvânt de deschidere”, Liahona, noiembrie 2018.

3. Russell M. Nelson, „Să devenim sfinți din zilele din urmă exemplari”, Liahona, noiembrie 2018. 4. Russell M. Nelson, „Să devenim sfinți din zilele din urmă exemplari”, Liahona, noiembrie 2018.