Binecuvântările săptămânale ale Școlii de duminica

Află mai multe despre cum preaslăvesc membrii Bisericii lui Isus a Sfinților din Zilele din Urmă duminica

Latter-day Saints believe that gathering together to worship in Sunday School is an important part of Sunday church services.
Sfinții din Zilele din Urmă cred că faptul de a se aduna pentru a preaslăvi la Școala de duminica este o parte importantă a adunării de duminica de la biserică.

Membrii Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă cred că Școala de duminica este o parte importantă a adunării de duminica de la biserică. Pentru sfinții din zilele din urmă, Școala de duminica este un prilej de a studia cuvântul lui Dumnezeu, de a se întări unii pe alții și a învăța și a preaslăvi împreună.

Ce rol are Școala de duminica în adunarea sfinților din zilele din urmă de preaslăvire din Biserică?

Pentru sfinții din zilele din urmă, Școala de duminica se ține duminica timp de aproximativ 40 de minute. Toți membrii Bisericii cu vârsta peste 12 ani sunt membri ai Școlii de duminica (vezi Handbook 2: Administering the Church (2010), 13.1). Școala de duminica se ține, de obicei, după adunarea de împărtășanie, adunarea principală de duminica pentru sfinții din zilele din urmă. De cele mai multe ori, tinerii și adulții se împart în diferite clase ale Școlii de duminica pentru a învăța în felul cel mai potrivit pentru vârsta lor (vezi Handbook 2, 13.4).

Cum este la Școala de duminica?

Adulții sunt bineveniți să participe la una dintre cele multe clase ale Școlii de duminica oferite, în mod obișnuit, în timpul adunărilor Bisericii. Mulți adulți aleg să participe la Doctrina Evangheliei, o clasă care se concentrează pe studiul scripturilor sfinților din zilele din urmă, inclusiv Biblia și Cartea lui Mormon. Unele congregații au, de asemenea, și Principiile Evangheliei, o clasă care se concentrează asupra predării adevărurilor de bază ale Evangheliei, și alte cursuri, cum ar fi o clasă pentru Relațiile de căsătorie și de familiei.

De obicei, în timpul Școlii de duminica din cadrul adunării sfinților din zilele din urmă de preaslăvire din Biserică, un învățător împărtășește o lecție pe care a pregătit-o din timp folosind un manual de instrucțiuni oferit de Biserică. Membrii clasei sunt, de asemenea, îndemnați să împărtășească gânduri și cunoștințe din studiul lor al scripturilor desfășurat acasă despre subiectul lecției. De obicei, membrii clasei se roagă împreună și pot cânta un imn la începutul și la sfârșitul adunării Școlii de duminica.

Școala de duminica este condusă de conducători sfinți din zilele din urmă atât la nivel local, cât și la nivel mondial. La nivel local, conducătorii sfinți din zilele din urmă organizează o președinție a Școlii de duminica pentru a superviza eforturile de învățare și predare în fiecare congregație (vezi Handbook 2, 12.5). De asemenea, conducătorii sfinți din zilele din urmă la nivel mondial organizează o Președinție generală a Școlii de duminica pentru a superviza Școala de duminica a sfinților din zilele din urmă și eforturile de învățare și predare de pe întreg globul (vezi „Președinția Școlii de duminica”, LDS.org).

Cum pot afla mai multe?

Pentru a afla mai multe despre cum preaslăvesc membrii Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă duminica sau a afla cum să participi la o adunare de preaslăvire a Bisericii din regiunea ta, accesează venitilahristos.org.