Biserica furnizează informaţii în contextul recentelor articole

Biserica furnizează informaţii în contextul recentelor articole din media despre paginile cu Teme din Evanghelie

Biserica lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă a furnizat următoarele informaţii ca răspuns la întrebările apărute în ştirile media:

Timp de mulţi ani, Biserica a avut o secţiune de informaţii pe site-ul său principal pentru diferite „teme din Evanghelie”, înscrise în ordine alfabetică. Din luna noiembrie 2013, Biserica a început suplimentarea materialelor de pe acest site prin publicarea de eseuri detaliate pe teme de interes public, incluzând relatările lui Joseph Smith cu privire la Prima Viziune,  procesul de traducere a Cărţii lui Mormon şi multe altele (vezi, mai jos, lista completă). Site-ul Gospel Topics page on LDS.org (pagina cu Teme din Evanghelie pe LDS.org) a fost reproiectat pentru a servi mai bine ca material de studiu personal pentru membrii Bisericii.

Cu trei săptămâni în urmă, Biserica a completat o serie de materiale pe tema căsătoriilor multiple (poligamie), care a constituit recent subiectul unui număr mare de povestiri media. Mai jos, se prezintă un context suplimentar pentru aceste eseuri.

Multe dintre informaţiile pe care le veţi găsi în aceste eseuri despre poligamie au fost publicate de mulţi ani în diverse surse şi au fost cunoscute de cei care sunt membri ai Bisericii de o lungă perioadă şi sunt bine informaţi, de istorici şi conducători ai Bisericii. Acum, Biserica a strâns aceste informaţii într-un singur loc pentru ca ele să fie mijloace accesibile tuturor membrilor.

Faptul că Joseph Smith a avut multiple relaţii de căsătorie nu este, desigur, o noutate. Într-adevăr, Biserica lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă a declarat în mod public că Joseph Smith a practicat poligamia – în urmă cu un secol şi jumătate, în special în polemică cu alte grupuri religioase care erau descendente ale lui Joseph Smith şi care afirmau că el nu a practicat căsătoriile multiple. Dar, cu toate că poligamia a fost practicată de către primii conducători şi membri ai Bisericii, s-a renunţat oficial la această practică în urmă cu peste 100 de ani.

Biserica recunoaşte marele interes faţă de multe dintre aceste teme. Cercetările recente cum ar fi Joseph Smith Papers Project, au strâns mai multe informaţii decât oricând înainte cu privire la doctrina şi practicile Bisericii la începuturile sale. Pagina cu Teme din Evanghelie este menită să fie o resursă personală pentru membri în timp ce studiază şi predau istoria şi doctrina Bisericii lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă. Trăim într-o lume în care există multe informaţii disponibile despre fiecare temă. Şi, în mod special, în epoca Internetului există atât surse bune de informaţii, cât şi surse greşite. Ca Biserică, este important pentru noi să cercetăm şi să oferim informaţii istorice oficiale corecte şi cinstite cu privire la istoria şi doctrina noastră.

O listă completă a eseurilor detaliate este prezentată mai jos:

1. Are Mormons Christian? 20 noiembrie 2013
  2. First Vision Accounts noiembrie 2013