Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă oferă cărți și rafturi pentru cărți claselor din România

Accesul la cărți contribuie foarte mult la egalizarea nivelului de performanță școlară.

Copii care au primit cărți.

Cercetările efectuate în întreaga lume au arătat că, accesul crescut la cărți al copiilor și asigurarea unei game largi de subiecte de citit dintre care aceștia să aleagă, ajută copiii nu numai să dorească să citească, ci îmbunătățește, de asemenea, performanțele școlare în general. Cercetările arată că cele mai mari diferențe între a avea acces la cărți și a nu avea acces la cărți se întâlnesc la copii din cămine și comunități cu venituri mici.

Cercetările suplimentare evidențiază că, cu cât mai devreme în viață un copil este expus la cărți, cu atât mai mare este probabilitatea să nu existe decalaj între performanța școlară înaltă și joasă a copilului pe parcursul vieții.

Nivelul de educație în Romînia este foarte scăzut. Un studiu din anul 2022 al UE a arătat că aproape 42% dintre elevii români sunt considerați analfabeți funcționali.

În efortul de a crește alfabetizarea și de a sprijini educația în România, Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă lucrează cu Totul Este Posibil (TEP) pentru a ajuta la strângerea de cărți și pentru a pune acele cărți în mâinile copiilor din școlile din România.

Copii care au primit cărți

Deoarece doar una din 10 școli din România are o bibliotecă, TEP donează, de asemenea, rafturi claselor individuale, astfel încât copiii să aibă acces ușor la cărți, corespunzător nivelului lor de citire.

Biserica, în colaborare cu TEP, a donat recent 300 de rafturi pentru cărți unor clase de grădiniță și de școală primară. TEP a donat 20 de cărți pentru fiecare dintre noile rafturi pentru cărți asigurate de Biserică și va continua să adauge la cărțile din fiecare clasă, oferind copiilor acces mai mare la cărți noi, care sunt corespunzătoare nivelului lor de citire.

La începutul acestui an, membrii congregației Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă din întreaga Românie au strâns cărți pentru a le dona TEP cu scopul de a fi distribuite în întreaga țară.

Dacă doriți să donați cărți, vă rugăm să contactați TEP.