Barcelona, Spania

Comunicat privind locul Templului Barcelona, Spania

Va fi a doua casă a Domnului din Spania

Prima Președinție a Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă a făcut public locul Templului Barcelona, Spania.

Hartă arătând locul Templului Barcelona, Spania.

Acest templu va fi construit la intersecția străzilor Avinguda de la Via Augusta și Avinguda de Clota, Sant Cugat del Vallès, Barcelona, Spania. Planurile prevăd un templu cu două etaje de aproximativ 2.555 de metri pătrați. O clădire auxiliară de aproximativ 1.265 de metri pătrați, care va include cazare pentru membri care participă la rânduielile din templu, o recepție și un centru de distribuire va fi, de asemenea, construită pe terenul de 21.853 de metri pătrați. Președintele Bisericii, Russell M. Nelson, a anunțat pentru prima dată Templul Barcelona, Spania, în aprilie 2022. Acesta va fi al doilea templu din țară. Templul Madrid, Spania, a fost dedicat în anul 1999. În Spania trăiesc peste 61.000 de sfinți din zilele din urmă, în peste 130 de congregații. După ce s-a alăturat Bisericii, Melitón González Trejo, un ofițer din armata spaniolă, care a vizitat Utah în anul 1874, a avut un rol esențial în traducerea Cărții lui Mormon în limba spaniolă. Primii sfinți din zilele din urmă din Spania au fost botezați între anii 1950 și 1960.

Planurile detaliate ale proiectului pentru acest templu sunt încă în curs de elaborare. Mai multe informații, inclusiv amenajările exterioare vor fi făcute publice mai târziu. Data ceremoniei prilejuite de primele săpături va fi anunțată în viitor.

Conducătorii de proiect vor începe în curând, alături de oficialități ale orașului, să lucreze la planurile preliminare pentru acest templu și vor începe să înregistreze documentele publice în următoarele luni.

Sfinții din zilele din urmă consideră templele ca fiind casa Domnului și cele mai sacre locuri de preaslăvire de pe pământ. Templele sunt diferite de casele de întruniri (capelele) Bisericii. Toți sunt bineveniți să participe la serviciile de preaslăvire de duminica și alte activități din timpul săptămânii, desfășurate în casele locale de întruniri. Scopul principal al templelor, pentru membrii credincioși ai Bisericii lui Isus Hristos, este de a participa la ceremonii sacre, precum căsătoriile, care unesc familiile pentru totdeauna, și botezuri prin înlocuitor pentru strămoșii decedați care nu au avut ocazia să fie botezați în timpul vieții.