Creșterea și educarea copiilor în era tehnologiei

Află ce cred familiile din Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă despre timpul de calitate petrecut în familie

Familiile din Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă cred în importanța faptului de a petrece timp împreună.

Cine sunt membrii Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă și ce cred despre familii?

La fel ca mulți alți oameni buni din lume, membrii Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă sunt cunoscuți pentru credința lor cu privire la importanța copiilor și a familiei. Dar, la fel ca mulți alții, sfinții din zilele din urmă știu că nu este ușor să crești și să educi bine copii. Părinții din familiile de sfinți din zilele din urmă știu prea bine că, pe lângă multele momente de bucurie pe care le aduce calitatea de părinte, sunt suficiente momente în care plâng copiii, sunt vase de spălat și liste nesfârșite cu lucruri de făcut.

Cu toate sfaturile disponibile și cu programul solicitant de părinte, poate fi dificil să încetinim ritmul și să ne bucurăm doar de faptul de a fi părinte. Dar este important ca părinții să nu se mai neliniștească dacă nu fac lucrurile perfect și să ia o pauză pentru a petrece timp alături de copiii lor. Cartea lui Mormon relatează că, atunci când Isus Hristos a vizitat continentul american, El Și-a petrecut timpul predicând și slujind. În timp ce făcea această lucrare importantă, El Și-a făcut timp să Se concentreze doar asupra copiilor. „El i-a luat pe pruncii lor, unul câte unul, și i-a binecuvântat și S-a rugat Tatălui pentru ei” (3 Nefi 17:21). După ce Salvatorul ne-a arătat cât de important este să petrecem timp iubindu-i și îngrijindu-i pe copii, El i-a invitat pe toți cei prezenți să se concentreze asupra lor, spunând: „Iată-i pe cei mici ai voștri” (3 Nefi 17:23).

Învățați copiii Vârstnicul M.Russell Ballard oferă instrucțiuni privind principiile creșterii și educării cu succes a copiilor

Cum pot să mă conectez mai bine cu familia mea?

Părinții de astăzi pot urma exemplul și invitația Salvatorului. O mamă a scris despre ce a însemnat pentru ea invitația Salvatorului când El a spus: „Iată”. Ea a spus: „Prima oară când am început să mă uit, a fost când prima mea fiică era bebeluș. Plânsul ei înecat și insistent mă trezise aproape de mijlocul nopții și mă pregăteam să o hrănesc, când a avut loc această experiență. Și-a deschis ochii și s-a uitat timp de câteva momente prețioase direct în ochii mei. În timp ce ea și cum mine ne-am „uitat” țintă una la alta, am simțit acea legătură eternă care ne va uni” (Jan Pinborough, „Parenting, Unplugged”, Ensign, iunie 2014, p. 63).

Studiile științifice au descoperit că această comunicare nonverbală care are loc între părinți și nou-născuți este esențială pentru dezvoltarea sănătoasă a copiilor (vezi Pinborough, „Parenting, Unplugged”, p. 63). Pe măsură ce copiii noștri cresc, ei au nevoie să ne uităm la ei sau să ne facem timp să ne conectăm, în moduri diferite, dar la fel de importante. Dar cum își pot face părinții timp cu adevărat pentru a se conecta cu copiii lor într-o lume atât de agitată? Familiile de sfinți din zilele din urmă cred că faptul de a stabili o legătură puternică între părinți și copii presupune mai multă disciplină și autocontrol din partea părinților decât din partea copiilor.

Familiile de sfinți din zilele din urmă cred, de asemenea, că faptul de a ne conecta cu copiii noștri poate presupune o alegere voită de a ne deconecta de la dispozitivele noastre digitale. Familiile de sfinți din zilele din urmă sunt învățate că faptul de a petrece timp de calitate cu copiii „poate însemna a rezista ispitei de a ne verifica mesajele sau a citi postările de pe rețelele de socializare. Poate presupune faptul de a stabili cu atenție reguli personale și de familie în ceea ce privește mijloacele media [și] de a stabili limite care vor proteja timpul sacru pe care ni-l acordăm unii altora în familiile noastre” (Pinborough, „Parenting, Unplugged”, p. 63).

Conducătorii Bisericii au pus accentul pe cât de important este ca părinții să-și oprească dispozitivele mobile pentru a petrece mai mult timp cu copiii lor. De exemplu, Rosemary M. Wixom, o fostă președintă generală a organizației pentru copii din cadrul Bisericii (organizația Societății Primare), ne-a învățat: „Ocaziile prețioase de a interacționa și conversa cu propriii copii sunt irosite când suntem preocupați cu lucruri care ne distrag atenția. De ce nu alegem un timp, în fiecare zi, [în care] să ne deconectăm de [la] tehnologie și să creăm o legătură unul cu celălalt? Închideți, pur și simplu, toată aparatura electronică. Când faceți aceasta, căminul dumneavoastră poate să pară tăcut, la început; puteți chiar să aveți sentimentul că nu ştiţi ce să faceți sau ce să spuneți. Apoi, după ce le acordați atenție deplină copiilor dumneavoastră, va începe o conversație și vă veţi putea bucura de faptul de a vă asculta unul pe altul” („Cuvintele pe care le rostim”, Ensign sau Liahona, mai 2013, p. 82).

Cum pot afla mai multe?

Membrii Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă sunt creștini care cred că Isus Hristos este exemplul perfect despre cum să ne comportăm cu membrii familiei. Familiile de sfinți din zilele din urmă găsesc pace și bucurie nu doar pentru că petrec timp împreună, ci și prin credința lor că, datorită lui Isus Hristos, sacrele relații de familie pot continua dincolo de mormânt. Pentru a afla mai multe despre planul lui Dumnezeu pentru tine și familia ta, accesează venitilahristos.org.