Cum este un stagiu de pregătire la Biroul din cadrul UE în Bruxelles?

Cum este un stagiu de pregătire la Biroul din cadrul UE al Bisericii în Bruxelles? Întrebaţi-o pe Sanna

Interviu cu Sanna Brandenburg

Sanna Brandenburg tocmai a încheiat un stagiu de pregătire la biroul din cadrul UE al Bisericii lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă în Bruxelles, Belgia. Ea deţine o diplomă de licenţă în Ştiinţe Politice, Relaţii şi Organizaţii Internaţionale de la Universitatea din Leiden, Olanda. În calitate de tânără absolventă, membră a Bisericii, ea a considerat acest stagiu o cale de a-şi suplimenta studiile şi o ocazie de a lucra alături de membri ai Bisericii.

Ai putea să ne spui câteva lucruri despre tine şi motivul pentru care ai hotărât să te înscrii pentru a face un stagiu în cadrul Biroului din Uniunea Europeană?

Sanna: În anul doi de facultate, am aflat despre posibilitatea de a mă înscrie pentru a face un stagiu la Biroul din cadrul UE al Bisericii din Bruxelles.  Am fost motivată să mă înscriu deoarece puteam să dobândesc experienţă practică relevantă dincolo de baza teoretică dobândită de-a lungul anilor de studiu. Pe lângă aceasta, am fost entuziasmată să lucrez pentru Biserică. După ce mi-am terminat studiile, am acceptat ocazia de a fi stagiară la Biroul din cadrul UE.

Sanna:

Ai putea descrie o zi obişnuită de la birou?

S.: O zi obişnuită începea la ora 9:00 dimineaţa şi, de obicei, se încheia la ora 5:00 după-amiaza. Am lucrat la numeroase proiecte. De multe ori, a trebuit să lucrez peste program. Începeam mai repede lunea deoarece trebuia să pregătesc agenda adunărilor echipei noastre, să parcurg agenda săptămânală a Parlamentului European şi să informez membri echipei cu privire la adunările comitetului la care trebuia să luăm parte. De luni până joi aveau loc adunări ale comitetului în Parlamentul European, la care câţiva dintre membrii echipei noastre, inclusiv eu, participam cu regularitate.

S.:

Ai menţionat faptul că ai lucrat la câteva proiecte. Ne-ai putea oferi mai multe detalii?

S.: Am fost responsabilă să prezidez asupra adunărilor pentru agenda săptămânală. Acest lucru însemna că trebuia să monitorizez site-ul web al UE şi câteva site-uri din afară şi să mă familiarizez cu problemele actuale şi evenimentele relevante la care Biroul nostru putea participa. Acestea aveau legătură, în principal, cu libertatea religioasă. Trebuia, de asemenea, să fiu cu ochii pe adunările relevante ale delegaţiilor sau comitetelor. Eu trebuia să raportez despre acestea.

S.:

O altă însărcinare interesantă a fost să urmăresc un anumit proiect de lege la care lucra biroul nostru. Trebuia să fac cercetări cu privire la care membri ai Parlamentului European au votat pentru şi care împotriva acestuia. Acest proiect mi-a arătat din nou cât de mare este Parlamentul European! Lista pe care am întocmit-o le-a dat colegilor mei din Birou o idee despre membrii Parlamentului European cu care puteau stabili cel mai bine contacte pentru anumite probleme.

Alte proiecte au inclus însărcinări complet diferite; de exemplu, organizarea de evenimente. Nu mai prea făcusem aşa ceva înainte. Erau mai multe aspecte de luat în considerare: contactarea de hoteluri şi restaurante pentru a găsi cazare şi masă potrivite; recomandarea unui format potrivit pentru eveniment; identificarea invitaţilor potriviţi care să participe. Dar a însemnat, de asemenea, coordonarea comunicării din cadrul echipei noastre. Unul dintre evenimentele de care-mi aduc aminte cu plăcere a fost Cina de decernare a Premiului Valorilor Familiei. Biserica, prin Biroul său din UE, oferă acest premiu anual organizaţiilor şi/sau persoanelor care se dedică protejării valorilor familiei.  Am avut şansa de a trimite invitaţii, a întâmpina oaspeţi şi a găzdui câţiva oficiali ai Bisericii, precum vârstnicul Kearon, preşedinte al Zonei Europa, sora Burton, preşedinta generală a Societăţii de Alinare şi sora Oscarson, preşedinta generală a Tinerelor Fete. A fost o reală plăcere să-i întâlnesc personal.  Ceea ce a făcut ca totul să fie mai interesant a fost faptul că echipa noastră a trebuit, de asemenea, să stabilească interviuri şi să lucreze îndeaproape cu o echipă de filmare. Am avut multe însărcinări legate de acest eveniment, dar, împreună cu echipa din Birou, am reuşit să-l facem să aibă succes.

Care a fost cea mai frumoasă parte a experienţei tale?

S.:  Totul a fost la fel de important pentru dobândirea de îndemânări, experienţe şi prieteni noi.  Timpul pe care l-am petrecut la Biroul din cadrul UE al Bisericii a fost cu siguranţă unul câştigat! Oricine acceptă şansa de a se implica trebuie să stea cel puţin două luni pentru a profita cel mai mult de stagiu. Eu am fost  norocoasă să stau trei luni.

Mulţumim, Sanna!

Biroul Bisericii lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă din cadrul Uniunii Europene sprijină eforturile relaţiilor guvernamentale ale Bisericii. Acesta se concentrează pe probleme legate de credinţă, familie şi libertate sau credinţă religioasă şi îşi uneşte forţele cu alte biserici şi organizaţii pentru a promova şi a asigura exercitarea liberă a credinţei şi religiei de către toţi oamenii. Dacă sunteţi membru al Bisericii absolvent al unei facultăţi cu interes în afacerile UE, relaţii internaţionale, libertatea religiilor sau crezurilor şi aţi dori să aflaţi mai multe despre efectuarea unui stagiu de pregătire la Biroul din cadrul Uniunii Europene, vă rugăm să ne scrieţi la EUOffice@ldschurch.org.