Stagiu făcut în cadrul Biroului pentru UE al Bisericii din Bruxelles

Cum este un stagiu făcut în cadrul Biroului pentru Uniunea Europeană al Bisericii din Bruxelles?

Interviu cu Rakel Nilsson

Biroul pentru Uniunea Europeană al Bisericii lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă sprijină eforturile privind relaţiile guvernamentale ale Bisericii la nivelul Uniunii Europene. Avându-şi sediul la Bruxelles, Belgia, activitatea biroului se concentrează asupra aspectelor legate de credinţă, familie şi libertatea religioasă sau cea a crezului şi îşi uneşte eforturile cu alte biserici şi organizaţii pentru a promova şi proteja exercitarea liberă a credinţei şi religiei de către toţi oamenii.

Rakel Nilsson, membră a Bisericii din Helsingborg, Suedia, licenţiată în Relaţii internaţionale, şi-a terminat recent stagiul făcut în cadrul Biroului pentru Uniunea Europeană al Bisericii lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă din Bruxelles.

Ne poţi vorbi puţin mai mult despre tine şi despre motivul pentru care ai hotărât să faci un stagiu în cadrul Biroului pentru Uniunea Europeană?

Rakel: Ei bine, aşa cum ai menţionat, sunt licenţiată în Relaţii internaţionale, însă nu am lucrat prea mult în acest domeniu; când episcopul meu mi-a arătat posibilitatea efectuării acestui stagiu, m-am gândit că ar fi o bună ocazie de a-mi îmbunătăţi abilităţile privind relaţiile internaţionale şi de a vedea dacă acesta este domeniul pe care doresc încă să-l urmez. Am fost mereu interesată de relaţiile internaţionale şi de schimburile interculturale. Există ceva foarte atrăgător în faptul de a clădi punţi între diferite culturi, opinii, viziuni şi idei. De asemenea, faptul de a petrece câteva luni la Bruxelles nu suna rău.

Rakel:

Ai putea descrie o zi obişnuită la birou?

R.: Nu ştiu dacă aş putea spune că există o zi obişnuită în acest birou. Fiind implicaţi în ceea ce se întâmplă în Bruxelles, este greu să spui că ar exista o rutină zilnică. Ceea ce am făcut eu includea faptul de a merge la diferite comisii din cadrul Parlamentului European, de a scrie rapoarte, de a mă pregăti pentru întâlniri, de a participa la evenimente, de a face cercetări şi multe altele. Uneori, făceam toate acestea într-o singură zi. Consider că este important să fii flexibil într-un astfel de birou, deoarece planurile zilei se pot schimba pe loc, ceea ce mie mi s-a părut distractiv.

R.:

Ai spus că ai lucrat în anumite proiecte. Ne-ai putea oferi mai multe detalii?

R.: Am fost implicată în multe proiecte diferite. De exemplu, un proiect a constat în urmărirea discuţiilor existente în cadrul Parlamentului între Comisie şi Consiliu despre o directivă propusă cu privire la intrarea în UE a resortisanţilor din state terţe. Am început studiind cazul publicat pe site-ul Parlamentului pentru a vedea istoricul directivei propuse; apoi, am analizat documentul, am ascultat discuţiile din cadrul comitetului parlamentului şi am contactat biroul raportorului pentru a-mi clarifica anumite lucruri şi pentru a afla predicţiile. Va fi interesant să văd ce se va întâmpla cu această directivă.

R.:

Un alt exemplu de proiect în care am fost implicată este Platforma Europeană pentru Combaterea Intoleranţei Religioase şi a Discriminării (PECIRD) al cărei membru este şi Biroul pentru Uniunea Europeană al Bisericii lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă. Am luat parte la pregătirile unui mic dejun pe care-l organizau pentru asistenţii membrilor Parlamentului European şi am participat la adunări ale Platformei.

Care a fost elementul central al experienţei pe care ai avut-o?

R.: Cred că pot spune că au existat trei elemente centrale.

R.:

1. Directorul şi ambasadorul Comisarului pentru libertatea religioasă internaţională ai Statelor Unite au participat la un eveniment în cadrul Parlamentului European şi am avut ocazia de a găzdui o recepţie în onoarea dumnealor. Am avut norocul să fiu implicată planificând şi organizând recepţia, ceea ce mi-a plăcut foarte mult. A fost o provocare şi o mare ocazie de a progresa şi de a învăţa lucruri noi.

2. Vârstnicul Patrick Kearon, din preşedinţia Zonei Europa, a participat la o întâlnire la nivel înalt a conducătorilor religioşi organizată de Comisia Europeană. Am ajutat la pregătirea vârstnicului Kearon pentru acea întâlnire. A fost o experienţă plăcută, deoarece am învăţat multe despre oamenii care au luat parte la întâlnire şi despre organizaţiile pe care le-au reprezentat. Totuşi, impactul cel mai puternic l-a avut exemplul de slujire şi de dragoste asemănătoare cu cea a lui Hristos de care a dat dovadă vârstnicul Kearon, exemplu pe care mi-l voi aminti mereu.

3. Simpla experienţă de a fi fost în Bruxelles, unul dintre centrele politice fierbinţi ale lumii şi faptul că am putut să particip la întâlniri în cadrul Parlamentului European, Comisiei Europene şi al unor ambasade care au avut ca scop promovarea libertăţii religioase. De asemenea, oamenii pe care i-am întâlnit şi lucrurile pe care le-am învăţat au fost un element central. Această experienţă a fost nepreţuită şi nu regret nimic.

Mulţumesc, Rakel!

Dacă eşti absolvent de facultate, membru al Bisericii şi eşti interesat de aspectele UE, de relaţii internaţionale, de libertatea religioasă sau de cea a crezului şi doreşti să afli mai multe despre cum ai putea să faci un stagiu în cadrul Biroului pentru Uniunea Europeană, te rugăm să scrii la EUOffice@ldschurch.org.