Cum putem împărtăși mesajul Paştelui?

Perioada de Paște ne oferă o ocazie minunată să împărtășim mesajul Evangheliei prietenilor, familliei și vecinilor noștri. În martie, Biserica a lansat inițiativa 'Să Îl urmăm', în care sunt incluse prezentări media pe care le putem împărtăși celor din jurul nostru pentru a-i învață că, datorită faptului că Salvatorul trăieşte, cu toţii avem acces la speranţă, bucurie, pace, pocăinţă şi viaţă eternă, pe măsură ce ascultăm de chemarea Sa: „Urmaţi-Mă” (Luca 18:22).

Dorim să oferim câteva sugestii în legătură cu modul în care puteți împărtăși mesajul Paştelui prin intermediul acestor materiale.

Pagina de Internet 'Să Îl urmăm'

Mormon.org este una dintre cele mai bune resurse misionare. Aici găsiți explicarea crezurilor noastre și alte resurse, în limba română, pentru prietenii Bisericii. Acum există și o pagină dedicată inițiativei 'Să Îl urmăm'. Împărtășiți această pagină. Accesând-o, prietenii dumneavoastră vor ajunge direct pe o pagină unde vor putea viziona prezentările video de Paște și unde vor putea citi despre Isus Hristos.

• Prezentarea video Aleluia: o prezentare video de două minute despre ispășirea și învierea Salvatorului nostru Isus Hristos și despre cum este viața noastră binecuvântată de El.
  • Să Îl urmăm: o scurtă animație despre de ce și cum putem să Îl urmăm pe Salvator.
  • GIF-uri Aleluia: o serie de GIF-uri animate care ilustrează lucrurile care sunt posibile în vieţile noastre datorită lui Isus Hristos.

Oratoriul „Mesia”

Oratoriul „Mesia” a fost scris de George Friedrich Händel în anul 1741 pentru a sărbători Paștele. Întregul text este preluat din Biblie. Mulți creștini din întreaga lume ascultă, ca parte a preaslăvirii lor, această muzică, acest lucru ajutându-i să-și aducă aminte de dragostea lui Hristos și sacrificiul Său pentru noi. Corul Tabernacolului Mormon a cântat întregul oratoriu în luna martie, în Tabernacoulul din orașul Salt Lake, concert transmis în direct în toată lumea prin intermediul Internetului. Concertul a rămas pus la dispoziția publicului larg, în mod gratuit, timp de 10 zile prin intermediul Internetului.

• Un videoclip de împărtășit: Un videoclip inedit care conține un montaj al câtorva sute de înregistrări video individuale, încărcate pe YouTube de către peste 2.000 de persoane de toate vârstele și din toată lumea, inclusiv o participantă din România, care s-au alăturat Corului Tabernacolului Mormon pentru a crea un mare cor „Aleluia” virtual, cel mai mare cor virtual realizat vreodată în lume. Corul Aleluia este cea mai cunoscută parte din oratoriul Mesia.
  • Un concert la care se poate participa aici în România: deși concert a avut loc în orașul Salt Lake în luna martie, am primit permisiunea să o redifuzăm aici cu ocazia Pasteluri ortodox. Redifuzarea va avea loc în data de 23 aprilie ora 13:15, în aproape toate casele de întruniri din România. Concertul va fi puțin mai scurt de o oră și este o ocazie minunată pentru a vă invită prietenii, familia și vecinii. Vă rugăm să vă contactați președintele de ramură sau misionarii locali pentru mai multe informații.

Avem speranta că vă veți face timp să împărtășiți din aceste resurse celor dragi dumneavoastră prin intermediul paginilor de socializare, precum și să îi invitați să vină la concert cu o săptămână înainte de Paște.

Vă urăm un Paște fericit!