Mesaj din partea conducerii zonei

Cum să punem în practică învățăturile de la conferința generală

Family in Helsinki watching General Conference
Vârstnicul Matthieu Bennasar, Franța autoritate a zonei-Cei Șaptezeci
Vârstnicul Matthieu Bennasar, Franța autoritate a zonei-Cei Șaptezeci.

M-am întrebat de multe ori cum ar reacționa oamenii dacă ar putea cumpăra bilete pentru a-l vedea pe Adam pe stadionul Wembley, pe Avraam pe Stade de France sau pe Moise pe stadionul Santiago-Bernabéu. Cei mai mulți ar fi dispuși să încerce și, probabil, să plătească o sumă substanțială de bani pentru aceasta. Ca sfinți din zilele din urmă, suntem invitați din șase în șase luni să ne ospătăm din cuvintele profeților din zilele noastre. Au trecut deja câteva luni de la conferința generală. Cum am beneficiat de influența sa puternică? Cum s-au schimbat viețile noastre? Cum am pus în practică învățăturile prețioase din cadrul ei?

Pregătindu-mă pentru acest mesaj, am întrebat membrii familiei mele ce binecuvântări au văzut punând în practică învățăturile din cadrul ultimei noastre conferințe generale. Mai jos sunt câteva dintre perlele lor de înțelepciune. Care sunt ale dumneavoastră?

„Obișnuiam să cred că demnitatea mea înaintea Domnului era invers proporțională cu necesitatea mea de a mă pocăi: într-adevăr, dacă nu aveam nevoie de pocăință, credeam că sunt pe drumul cel bun pentru că nu fac niciun rău! Acum înțeleg de la profet că este exact invers: pocăința trebuie să fie un aspect zilnic în viața mea pentru a avea succes din punct de vedere spiritual.”

„După conferință, am simțit nevoia să studiez scripturile cu mai multă intenție și, drept rezultat, am primit mult mai multe îndemnuri spirituale pe care am încercat să le urmez.”

„Am primit un indiciu pentru a ști când pot să-mi dau seama că pocăința mea este completă. Când simt Spiritul Domnului în viața mea, înseamnă că fie sunt iertat, fie sunt pe cale de a fi iertat.”

„În timpul conferinței am simțit dorința crescândă de a-mi face mai mult timp pentru revelație personală. Acest lucru a adus, de fapt, mai multe revelații și îndemnuri în viața mea, pentru care sunt recunoscător.”

„Mi s-a amintit că nu există nicio cale corectă de a face lucruri greșite, iar acest lucru m-a ajutat să fac față mai bine ispitei.”

Gândindu-mă la aceste răspunsuri, au ieșit în evidență trei principii care ne ajută să obținem binecuvântările pe care le pot aduce conferințele generale:

1. nu există scurtătură către creșterea spirituală, trebuie să depunem efort. Indiferent cât de înălțătoare și edificatoare poate fi o conferință, creșterea spirituală ce rezultă din aceasta nu se va produce până când nu vom acționa conform lucrurilor pe care le-am primit în cadrul conferinței ca inspirație personală;
  2. când ne concentrăm asupra promisiunilor primite în timpul conferinței, identificăm mai bine binecuvântările Domnului și simțim dragostea Sa pentru noi cu mai multă putere. Ne putem bucura de faptul că Evanghelia începe să fie propovăduită unor națiuni, fără să înțelegem că acest lucru este posibil, în parte, datorită binecuvântărilor promise în recenta chemare a profetului de a folosi corect denumirea revelată a Bisericii. Președintele Nelson a spus: „Vă promit că, dacă vom face tot ce putem pentru a restaura denumirea corectă a Bisericii Domnului… vom avea cunoașterea și puterea lui Dumnezeu care să ne ajute să ducem binecuvântările Evangheliei restaurate a lui Isus Hristos la fiecare neam, seminție, limbă și popor[i]”;
  3. așa cum scripturile ne reamintesc, tiparul învățării spirituale este unul al repetiției: ne amintim, interiorizăm și, în cele din urmă, încorporăm principiile de la conferința generală, de obicei, de mai multe ori. Astfel, faptul de a studia o singură dată va da rar roadele așteptate. Studiind în mod repetat și voit, noi devenim epistole vii, având poruncile scrise chiar în inima noastră.

Pe măsură ce contemplăm la ultima conferință și ne pregătim pentru următoarea, mă rog ca noi să ne amintim că acestea sunt o ocazie privilegiată de a reduce drastic distanța dintre noi și Divinitate din viețile noastre și prilejul perfect de a atinge mâna lui Dumnezeu.

[i] Președintele Russel M. Nelson,  „Denumirea corectă a Bisericii”, octombrie 2018