De ce două ore?

Pres Ivory.jpg

Președintele Clark Ivory
Misiunea România-Moldova

Luna trecută, în aproape toate ramurile din România, programul adunărilor de duminica s-a schimbat la două ore. Preşedintele Ivory explică de ce şi oferă sugestii cu privire la modul în care putem folosi noul program în beneficiul nostru.

De unde a venit idea schimbării programului? Care a fost cauza?

În noiembrie, când vârstnicul Ballard a vizitat România şi Moldova, am avut o discuţie minunată despre cum putem să îmbunătăţim ziua de sabat. Dânsul a recomandat ca noi, în calitate de conducători, să studiem cu atenţie manualul de bază pentru congregațiile mici, care simplifică pe cât posibil lucrurile şi ne permite să ne concentrăm pe creşterea calităţii experienţei pe care o avem, în special prin a avea adunări de împărtăşanie foarte bune, care îi aduc pe oameni mai aproape de Hristos şi prin a depune mai mult efort pe calitatea lecţiilor noastre de duminica. În acest an, preşedinţia Zonei Europa a stabilit, de asemenea, ţeluri de a mări prezenţa la adunarea de împărtăşanie şi de a îmbunătăţi modul de preaslăvire din ziua de sabat şi ne-a îndemnat să ne gândim la moduri prin care putem face aceste lucruri.

Ce impact credeţi că va avea această schimbare asupra Bisericii din România?

Oamenii se străduiesc deja să facă din această schimbare una eficientă şi să aducă îmbunătăţiri substanţiale în modul lor de a preaslăvi duminica şi acest lucru va avea un impact excelent, deoarece noi nu doar că vom continua să facem lucrurile aşa cum au fost făcute mereu, ci vom căuta să îmbunătăţim adunările noastre şi modul de a preaslăvi din ziua de sabat. Acesta este un lucru minunat!

Punctul central al adunării de împărtăşanie va fi împărtăşania şi mesajele axate pe Hristos (cu subiecte selecţionate din capitolul 3 al manualului Predicaţi Evanghelia Mea). Vom îmbunătăţi, de asemenea, calitatea lecţiilor noastre din ora a doua (sau a treia, acolo unde este cazul), oferindu-le învăţătorilor şi cursanţilor mai mult timp să se pregătească.

În ramurile mici, preşedintele de ramură şi consiliul ramurii poartă mult din povară şi ajung să facă enorm de multe lucruri. La sfârşitul celor trei ore, de multe ori, ei se simt obosiţi şi nu prea mai vor să aibă consiliu în care să discute despre a sluji nevoilor ramurii. Odată cu noul program de două ore, este cel mai probabil ca ramurile mici şi mijlocii să se întâlnească şi să aibă un consiliu al ramurii productiv în care se discută nevoile individuale ale membrilor.

Adevărul este că, dacă putem avea o zi de sabat echilibrată, cu două adunări de calitate urmate de un consiliu al ramurii, membrii vor avea mai mult timp să studieze şi să se pregătească în mod eficient şi vor avea mai multă energie să meargă să slujească unul altuia şi să le slujească prietenilor şi membrilor familiei care nu fac parte din Biserică. Deja rezultatele sunt foarte bune.

Ce putem face noi, membrii, pentru a obţine cât mai mult din această schimbare şi aveţi vreo sugestie practică pentru implementarea noului program?

Ar trebui ca oamenii să-şi concentreze cu adevărat atenţia pe împărtăşanie şi toţi membrii pot ajuta la a face din împărtăşanie un moment cât mai pios cu putinţă. Lucrurile mici contează, precum modul în care pronunţăm, cu pioşenie, rugăciunile, cum ne asigurăm că totul este bine pregătit din timp, cum începem adunările la timp şi aşa mai departe. Persoana care conduce îi poate ajuta pe vizitatori să înţeleagă scopul adunărilor noastre. Membrii trebuie să studieze Predicaţi Evanghelia Mea şi scripturile pentru a cunoaşte mai bine doctrina şi a putea răspunde când sunt întrebaţi.

Toţi membrii ar trebui să vină mai pregătiţi decât au fost vreodată pentru lecţiile de duminica. Trebuie să ne asigurăm că subiectele care urmează a fi predate şi versetele desemnate pentru lecţie sunt clare şi atunci toţi membrii se pot gândi şi pot reflecta la lucrurile pe care le citesc şi pot veni pregătiţi să participe la discuţie. Învăţătorii noştri trebuie să se pregătească extraordinar de bine şi să-i implice pe membrii din clasele lor în planurile lecţiilor. Trebuie să existe un nivel înalt de interacţiune în cadrul lecţiilor, astfel încât clasele să fie ca nişte adunări de consiliu reuşite, nu doar cineva care vorbeşte şi ceilalţi ascultă. Putem, de asemenea, folosi resursele disponibile online: mesaje video, materiale de studiu, etc. care vor adăuga la calitatea lecţiilor şi la impactul asupra membrilor clasei.

Este foarte important să lăsăm Spiritul să fie învăţătorul nostru şi acest lucru se întâmplă cel mai bine când ne pregătim din timp, când invităm interacţiunea dintre membri, când folosim toate resursele Bisericii şi ne strângem şi ne organizăm într-un consiliu unit. Pe măsură ce vedem cum adunările noastre se îmbunătăţesc, vom dori să-i aducem pe prietenii noştri să ni se alăture în acele adunări.

program.jpg