Domnul să te aibă-n grija Sa

Joi, 14 august 2014, John Rolph Morrey, primul preşedinte al Misiunii Bucureşti, România, a decedat în casa sa din North Logan, Utah. Dânsul împlinise 84 de ani la data de 30 mai 2014. Membrii şi misionarii din cadrul Misiunii România-Moldova şi toţi cei care l-au cunoscut transmit sincere condoleanţe familiei sale.

mou0034822-1_20140815.jpg

Odată cu înfiinţarea Misiunii în România în luna iulie a anului 1993, John R. Morrey împreună cu soţia dânsului, Barbara, au fost chemaţi să slujească şi să fie la conducerea Misiunii timp de trei ani. În cei trei ani de slujire, el a deschis munca misionară în oraşele Bucureşti, Ploieşti şi Braşov şi, înainte de a preda ştafeta în anul 1996, a trimis surori misionare în Timişoara.

În luna iulie a anului 2013, în cadrul adunării de devoţiune organizate cu ocazia a 20 de ani de la înfiinţarea Misiunii Bucureşti, România, fratele John R. Morrey a spus, făcând referire la soţia dânsului, Barbara, care a decedat la 29 iulie 2011: „Ispăşirea Salvatorului a avut loc. Aşadar eu am speranţa unei vieţi veşnice. Sper ca Domnul să binecuvânteze pe fiecare dintre dumneavoastră cu… binecuvântările cu care ne-a binecuvântat pe noi de-a lungul vieţilor noastre, pentru ca şi dumneavoastră să aşteptaţi cu nerăbdare o viaţă alături de familiile dumneavoastră”.

Cei care l-au cunoscut pe „preşedintele Morrey” şi-l amintesc ca fiind o persoană primitoare şi un conducător inspirat. I se va duce lipsa atât de către numeroasa familie, cât şi de către cei care l-au cunoscut într-o viaţă de slujire.

Serviciile funerare vor avea loc joi, 21 august 2014, la ora 11:00 a.m., la casa de întruniri a Bisericii din Paradise, Utah – 9060 South 200 West, Paradise, Utah; şi sâmbătă, 23 august 2014, la ora 11:00 a.m., la casa de întruniri Crestview a Bisericii din Richland, Washington – 1720 Thayer Drive, Richland, Washington.
John R. Morrey va fi înmormântat în cimitirul Sunset Memorial Gardens din Richland, Washington.

Toţi ce care doresc să transmită condoleanţe familiei, o pot face aici www.gilliesfuneralchapel.com