Echipament medical și strângerea gunoiului – Fapte de slujire mari în colțuri mici ale României

Doamna. dr. Bojlovici

Comuna Mihail Kogălniceanu, din zona rurală a României, este compusă din trei sate situate în centrul județului Constanța. Cei aproximativ 5.000 de locuitori ai satelor primesc îngrijire medicală într-un cabinet medical deservit de dr. Oana Bojlovici. Studiile Uniunii Europene arată că oamenii care locuiesc în zonele rurale ale României au deseori dificultăți în a accesa servicii de bază de sănătate și au acces limitat la servicii medicale moderne. Acesta a fost și cazul Dispensarului Mihail Kogălniceanu, căruia îi lipsea echipamentul medical necesar pentru a oferi diagnosticele și tratamentele medicale cele mai de bază.

Pentru a îmbunătăți accesul la îngrijire medicală pentru oamenii care trăiesc în aceste comunități, Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă a donat echipament medical de bază comunei pentru a fi folosit în Dispensarul Mihail Kogălniceanu. Donația a inclus un elecrocardiograf, un aparat de măsurare a tensiunii arteriale, un kit de sterilizare, un defibrilator portabil, un stetoscop, un termometru fără contact, un analizor pentru colesterol, un glucometru și alte echipamente de bază.

Doamna. dr. Bojlovici a fost foarte încântată de noile echipamente și a spus: „Acestea mă vor ajuta să am grijă mai bine de pacienții mei! Voi putea să diagnostichez și să tratez mai bine atât bolile obișnuite, cât și bolile cronice, precum diabetul și hipertensiunea arterială”.

Doamna. dr. Bojlovici

, la cimitirul Viișoara din Ploiești, Dawn Frandsen

La 263 de kilometri de Mihail Kogălniceanu, la cimitirul Viișoara din Ploiești, într-o dupăamiază călduroasă din luna august, 12 misionari ai Bisericii au umplut 40 de saci uriași de gunoi cu moloz și gunoi dintre pietrele funerare.

Vârstnicul Jacob Barrick din Utah, S.U.A., a locuit și a slujit în Ploiești timp de șase luni. El a avut ideea proiectului de slujire pentru curățarea cimitirului. „Am dorit mult să găsesc o altă cale de a le sluji oamenilor de aici”, a spus el. „În calitate de misionari ai Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, noi căutăm moduri în care să-i putem ajuta pe oameni. Când am întrebat dacă îi puteam ajuta, ei au fost surprinși, dar foarte recunoscători. Nimeni nu ceruse să facă acel lucru înainte.”

Sora McKayla Hansen, care este, de asemenea, din Utah, S.U.A., a slujit în câteva orașe din România pe parcursul ultimului an și jumătate. Ea a spus: „Cred că a fost un mod minunat de a sluji. Biserica noastră crede că familiile sunt eterne, astfel încât curățarea cimitirelor este un mod plin de respect de a onora membri ai familiei decedați ai oamenilor pe care îi vedem în fiecare zi în Ploiești”

la cimitirul Viișoara din Ploiești, dfrandsen