FamilySearch lansează un nou sistem de scanare a fotografiilor

Vreau să vorbesc despre familia mamei mele”, a explicat Jackie Zhang, originară din China, care trăieşte în prezent în oraşul Salt Lake, Utah. „Am putut scana două fotografii, una a mamei mele şi alta a bunicilor mei, dar încă îmi lipsesc multe informaţii. O mare parte a istoriei familiei mele s-a pierdut în timpul Revoluţiei Culturale, dar unchiul meu are înregistrări suplimentare care vor fi de ajutor. L-am putut contacta, dar momentan nu deţin acele informaţii suplimentare.”

imprimanta.jpg

Zhang a utilizat serviciile oferite de Biblioteca de istorie a familiei care aparţine Bisericii lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă pentru a revedea linia genealogică a familiei sale şi pentru a organiza arborele genealogic al familiei sale online. Având arborele ei genealogic organizat pe FamilySearch.org , ea a putut publica fotografii care-i identifică pe membrii familiei sale.

Deşi în tradiţia culturii chinezeşti istoria familiei este ilustrată prin caractere chinezeşti, scrise cu cerneală şi pensula, Zhang este dornică să păstreze şi să actualizeze înregistrările despre familia sa folosind un sistem pus la dispoziţie în mai mult de 2.800 de centre de istorie a familiei ale Bisericii din America de Nord şi care va fi furnizat în curând şi centrelor internaţionale.

Acum e nevoie de doar câteva minute pentru ca fotografiile sau documentele valoroase de familie, cum sunt ale lui Zhang, să fie scanate, transmise şi publicate. Produsele multifuncţionale personalizate Lexmark recent instalate (MFPs) scanează fotografii sau documente importante şi le transferă rapid online pe pagina care cuprinde arborele dumneavoastră genealogic. Sistemul de scanare generează imagini digitale de înaltă calitate atât în format .jpg, cât şi .png de până la 5 MB fiecare. De asemenea, fişierele pot fi scanate şi salvate gratuit pe un dispozitiv de stocare externă.

Cu toţii avem în bucătărie, în sertare cu haine, în pungi de plastic, în albume sau în cutii fotografii de familie, înregistrări importante şi scrisori de corespondenţă preţioase ale strămoşilor noştri”, a spus Penney Devey, directoarea FamilySearch, care se ocupă de utilizatori şi de furnizorii de servicii parteneri. „Aceste obiecte de familie sunt mementouri constante pentru intenţiile noastre bune venite din inimă ca, într-o zi, să păstrăm, organizăm, împărtăşim sau să spunem urmaşilor noştri povestirile din spatele lor.”

Joan Peterson, care trăieşte, de asemenea, în oraşul Salt Lake, şi-a transformat intenţiile în fapte. „Am acces la fotografii şi jurnale ale strămoşilor mei, documente pe care planific să le donez Bibliotecii de istorie a Bisericii. Înainte să donez Bisericii exemplarele de hârtie, vreau să mă asigur că informaţiile sunt înregistrate pentru a fi folosite de familia mea.”

Peterson a petrecut ultimele trei luni organizându-şi documentele valoroase de familie, scanând şi încărcând fotografii pe arborele ei genealogic de pe FamilySearch şi publicând scurte relatări şi alte amintiri personale.

Pe lângă faptul că Peterson şi-a salvat documentele în format digital, ea a descoperit veri îndepărtaţi, care au citit profilele publicate online. „M-au contactat câteva persoane pe care nu le cunoşteam. Unui dintre verii soţului meu are informaţii despre persoane din linia lui genealogică pe care noi nu le aveam. Cred că, indiferent de munca de istorie a familiei pe care o faci, toate eforturile ne ajută să facem legătura între vieţile noastre.”

Procesul de scanare este simplu şi direct. Trebuie doar să apăsaţi un buton de pe scanner şi să vă logaţi pe un cont FamilySearch existent, iar acele fotografii sau documente importante sunt scanate şi transferate ca imagini digitale de înaltă calitate. Fişiere sunt redimensionate şi stocate într-un dosar în contul dumneavoastră FamilySearch. Apoi, când aveţi timp, le puteţi eticheta, puteţi identifica oamenii din fotografii şi le puteţi asocia cu respectivii strămoşi din arborele dumneavoastră genealogic de pe FamilySearch. Mai departe, puteţi publica linkuri, împărtăşi altor membri ai familiei informaţiile şi îi puteţi încuraja şi pe ei să împărtăşească.

Şi, la fel cum a descoperit Peterson, este posibil ca, prin intermediul sferei digitale, să descoperiţi rude pe care nu le ştiaţi, care să ofere informaţii utile sau noi, şi să vi se ofere ocazia să clădiţi relaţii de familiei mai puternice.

FamilySearch este lider mondial în ceea ce priveşte păstrarea şi accesarea consemnărilor istorice, făcând posibilă legătura dintre un număr de generaţii din ce în ce mai mare prin intermediul produselor şi serviciilor de istorie a familiei. Este cea mai mare organizaţie genealogică din lume, un grup nonprofit de voluntari, sponsorizat de Biserica lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă. Milioane de oameni din întreaga lume folosesc înregistrările, resursele şi serviciile oferite de FamilySearch pentru a afla mai multe despre istoria familiei lor.

Pentru a ajuta în acest scop, FamilySearch şi cei care i-au precedat acestei organizaţii au colectat, păstrat şi împărtăşit în mod activ înregistrări genealogice timp de mai bine de 100 de ani. Utilizatorii pot accesa gratuit aceste resurse accesând FamilySearch.org sau vizitând unul dintre cele peste 4.600 de centre de istorie a familiei din 132 de ţări, inclusiv principala Bibliotecă de istorie a familiei din oraşul Salt Lake, Utah.