Invitaţia Preşedintelui Monson făcută studenţilor de seminar

Invitaţia preşedintelui Monson făcută tinerilor, de a se înscrie la programul de seminar oferit de Biserică, a dat roade în Constanţa. Dânsul a spus: „Dragi tineri, vă invit să participaţi la seminar. Studiaţi zilnic din scripturi. Ascultaţi-vă cu atenţie învăţătorii. Rugaţi-vă pentru a pune în practică ceea ce învăţaţi”.

În mica ramură din Constanţa, programul de seminar zilnic a început să capete amploare încă din 2009, iar din anul 2011, prezenţa la orele de seminar a devenit din ce în ce mai constantă. Deşi numărul tinerilor din ramură a fost întotdeauna mic, acest lucru nu a fost un motiv ca programul să nu se desfăşoare. Distanţele mari dintre cursanţi, învăţători şi clădirea Bisericii, programul de liceu încărcat şi care se desfăşura la ore diferite şi faptul că, uneori, părea a fi greu ca ei să se adune la o oră convenabilă pentru toţi, nu au oprit învăţătorii de seminar să continue să îi invite să participe şi să le predea, până când s-a format un grup permanent de tineri care participau zilnic, de lunea până vinerea. Grupul cursanţilor de seminar din Constanţa a fluctuat mereu între 3 si 6 persoane, dar toţi cei care au participat au simţit Spiritul de fiecare dată, iar mărturiile lor despre principiile şi doctrinele restaurate s-au întărit. În cele din urmă, cu toţii şi-au dat seama că, pentru a putea merge mai departe cu seminarul, cel mai potrivit moment pentru a se întâlni era dimineaţa devreme, la 6:30. Şi aceasta a fost ora la care, apoi, s-au întâlnit aproape de fiecare dată. Învăţătoarea lor se trezea mai devreme pentru a avea timp să-i culeagă pe toţi şi a-i duce cu maşina la biserică, pentru a începe seminarul la timp şi a avea timp ca tinerii care aveau ore la liceu de dimineaţa să nu întârzie.

Mari x340.jpg

Mihai Viţel, Cătălin Viţel, Anca Ghiman, Gabriel Petcu, Elena Alexandroaia, Andreea Alexandroaia sunt doar câţiva dintre aceşti cursanţi care au beneficiat de pe urma programului de seminar. Un lucru plăcut a fost faptul că aceşti tineri, având vârste foarte apropiate unii de alţii, au avansat la clasele programului de institut cam în acelaşi timp. La începutul anului şcolar 2011-2012, atunci când s-au înscris la institut, erau atât de hotărâţi să continue să beneficieze de pe urma cursurilor zilnice de religie, încât pentru o perioadă au vrut şi au ţinut clase aproape zilnic. Preşedintele de ramură a încercat să-i convingă de faptul că nu e nevoie să desfăşoare clasele zilnic şi probabil că doar bacalaureatul care se apropia a fost motivul care i-a convins că trebuia să se concentreze în egală măsură şi pe studiile de liceu. Dar clasele de institut au continuat să se desfăşoare de două sau chiar trei ori pe săptămână.

Toţi membrii tineri din Constanţa, care au participat la clasele de seminar şi de institut în aceşti ani, rămân în continuare activi în Biserică. Trei dintre aceşti cursanţi slujesc în acum misiune cu timp deplin, iar un al patrulea se pregăteşte să înceapă să facă acelaşi lucru înainte de sfârşitul lui 2014.