Luminează lumea! Districtul București, decembrie 2018.

„Voi sunteți lumina lumii! O cetate așezată pe un munte  nu poate să rămână ascunsă. Și oamenii n-aprind lumina ca s-o pună sub obroc, ci o pun în sfeșnic, și luminează tuturor celor din casă. Tot așa să lumineze și lumina voastră înaintea oamenilor, ca ei să vadă faptele voastre bune și să slăvească pe Tatăl vostru care este în ceruri” (Matei 5:14-16).

La Ploiești,în cadrul proiectului Luminează lumea, surorile din cadrul Societății de Alinare au donat alimente. Acestea au fost utilizate în data de 8 decembrie, când, de dimineață, foarte devreme, până seara, surorile au gătit împreună. Hrana, pregătită cu dragoste și dăruire, au oferit-o unor familii care aveau nevoie de ajutor.

Membrii din ramurile Panduri, Mihai Bravu și Ploiești au lucrat împreună cu Biserica  Penticostală pentru a ajuta  familii dintr-un sat mic din afara Bucureștiului în perioada Crăciunului.

București

Membrii au donat, cu generozitate, haine de care nu mai  aveau nevoie, precum și jucării pentru acest proiect de Crăciun. Deși oamenii din aceste zone trăiesc în condiții umile ei înșiși, au donat multe lucruri în condiții bune, astfel încât a fost nevoie de un microbuz pentru a duce tot ce a fost  donat.

Generozitatea și dorința tuturor de a ajuta i-au inspirat pe toți. Vecinul unui membru al Bisericii a auzit de acest proiect și a donat dulciuri, la fel ca un alt membru din București. Aceste dulciuri au fost o surpriză minunată de Crăciun pentru copii.

Foarte mulți oameni s-au unit în această perioadă de Crăciun pentru a lumina lumea în această zonă, dăruind celor care au mai puțin decât ei și slujind cum a slujit Hristos. Acesta a fost darul oferit de membri Salvatorului în cinstea nașterii și vieții Sale.

Proiectul Luminează lumea a fost lansat de Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă în întreaga lume în luna decembrie. Unul dintre scopurile acestui proiect este de a ajuta oamenii să urmeze exemplul lui Isus Hristos în fiecare zi a anului, nu doar de Crăciun.

Bucureștii, Misionari