Luminează lumea!

Ramura Braşov

„Voi sunteți lumina lumii! O cetate așezată pe un munte  nu poate să rămână ascunsă. Și oamenii n-aprind lumina ca s-o pună sub obroc, ci o pun în sfeșnic, și luminează tuturor celor din casă. Tot așa să lumineze și lumina voastră înaintea oamenilor, ca ei să vadă faptele voastre bune și să slăvească pe Tatăl vostru care este în ceruri” (Matei 5:14-16).

Sâmbătă, 8 decembrie, mai bine de 25 de persoane s-au adunat în clădirea Ramurii Iași, au pregătit pachete cu mâncare și au selectat haine pentru a fi donate celor săraci și, apoi, au distribuit alimentele și îmbrăcămintea celor nevoiași din cadrul comunității.

Ramura Iaşi

Perioada Crăciunului este una în care cei nevoiași se pot simți singuri și uitați iar, prin acest proiect, membrii au sperat să ofere nu doar o masă caldă, ci și un gând înălțător și, mai important, dragostea lui Hristos. După ce au pregătit mai mult de 40 de pachete cu mâncare caldă, s-au organizat în câteva grupuri și au mers în diferite locuri, în care știau că puteau găsi oameni nevoiași. De asemenea, au fost vizitate și familii nevoiașe pe care le cunoșteau membrii Bisericii.

Mergând la una dintre familii, un membru a observat o femeie care avea nevoie de ajutor. El a oprit mașina și i-a oferit o porție de mâncare. Femeia a zâmbit și a mulțumit pentru cadou.

Iaşi
Ramura Iaşi

Ceea ce este minunat în legătură cu slujire și împărtășirea dragostei lui Hristos altora este faptul că atât cel care oferă și slujește, cât și cel care primește se bucură împreună. Membrii ramurii s-au unit pentru o cauză bună, aceea de a binecuvânta viețile altora. Au fost plăcut surprinși de numărul de persoane care a contribuit la acest proiect, lucru care a demonstrat dorința lor de a dărui și a sluji.

Urmând același model, membrii Bisericii din Brașov au cumpărat fructe, dulciuri și alte alimente. Un grup format din câteva surori și frați, împreună cu președintele de ramură și președinta Societății de Alinare au mers la asociația DICTA, un centru de terapie și after school pentru copii cu nevoi speciale, unde au intonat colinde și au oferit cadourile pregătite. Președintele de ramură din Brașov a continuat vizitând Hospice Casa Speranței, Brașov, și Fundația Bucuria Darului, Brașov, pentru a discuta despre viitoare proiecte de slujire ale Ramurii Brașov împreună cu aceste fundații.

Conducătorii speră să desfășoare astfel de proiecte de slujire nu doar de Crăciun, ci  pe tot parcursul anului. Luminarea lumii începe cu luminarea vieților altora, una câte una, la fel cum face Isus.

Iaşi