Mărturia Sarei Mirică, participantă la conferința la nivel național a surorilor din Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă

Sara Mirica

Vă salut dragile mele surori! Numele meu este Sara Mirică și sunt o tânără fată din ramura Brașov.

Depun mărturie despre puterea femeii în cadrul familiei. Și voi începe prin a vă spune că sunt foarte recunoscătoare pentru prezența voastră în viața mea! Sunt foarte recunoscătoare pentru mama mea și iubirea ei infinită pentru familia noastră! Eu văd în ea o femeie plină de calități precum curaj, bunătate, credință, sinceritate, rafinament și empatie.

Prin prezența mamei mele, am văzut problemele vieții dintr-o altă perspectivă. Cu ajutorul puterii ei, eu m-am ridicat de jos și am continuat cu zâmbetul pe buze. Ea m-a ajutat să cresc în credință și, pe zi ce trece, să fiu o membră mai bună a Bisericii.

Eu am cunoscut Biserica când viața mea era devastată, plină de gânduri rele. Însă tăria și credința cu care mama a abordat acele probleme a făcut ca, pentru noi, restul familiei, să fie totul mai ușor. Domnul a binecuvântat-o atât pe ea, cât și pe mine cu o putere, atât morală, pentru a trece peste acele probleme, cât și spiritual pentru a ne apropia de El și a înțelege planul Său.

De-a lungul timpului, femeile din viața mea au avut un impact mare asupra dezvoltării mele pe toate planurile. Chiar dacă momentan bunicile mele nu sunt membre ale acestei Biserici, ele m-au sprijinit când a venit vorba despre botez, mi-au oferit o putere aparte pentru a merge pe această cale și au încercat mereu să mă ajute cu mii de sfaturi. Mama a fost acea persoană cu ajutorul căreia eu am învățat să fiu ceea ce sunt astăzi! Ea și bunicile mele sunt un exemplu de femei puternice pe care eu l-am urmat și îl voi urma în continuare. Îi sunt recunoscătoare Tatălui Ceresc pentru prezența lor în viața mea!

Fiecare femeie în parte este plină de daruri, este unică și specială exact așa cum este!

Am citit într-o cuvântare câteva cuvinte și aș vrea să le împărtășesc și cu voi: „Influența morală a unei femei nu este nicăieri mai puternică sau mai benefică decât în căminul propriu. Nu există un mediu mai bun pentru creşterea generației care se ridică decât familia tradițională, în care tatăl și mama acţionează în armonie pentru a asigura propriilor copii cele necesare, a-i învăţa şi a-i hrăni spiritual”.

Am mai citit în Liahona și că: „Domnul are nevoie de femei cu tărie spirituală, a căror credință, neprihănire și caritate să strălucească în viețile lor. El știe că fiecare dintre noi avem așa de mult de oferit. Isus Hristos ne cheamă pe fiecare dintre noi să ne dezvoltăm puterea spirituală și abilitatea de a primi revelație şi de acționa potrivit acesteia pentru a ajuta la înaintarea lucrării Sale”.

Eu am văzut cum credința și caritatea strălucesc în jurul meu atunci când o privesc pe mama și îi ascult sfaturile. Eu știu că femeile au o putere aparte în cadrul familiei!

Dragostea infinită de mamă este de neegalat! Domnul binecuvântează fiecare femeie cu daruri minunate!

Aș vrea să închei prin a vă spune să nu uitați că noi toți și toate suntem fii și fiice preaiubite ale Tatălui Ceresc! Împărtășesc toate acestea în numele Salvatorului nostru, Isus Hristos, amin.

Sara Mirica Sara Mirica