Mărturia mea despre Cartea lui Mormon

Bowei Fu

Soția mea, Mei, și cu mine suntem membri nou-nouți ai Bisericii. Suntem încă foarte limitați în ceea ce privește cunoașterea multor lucruri. De fapt, abia am început să citim Cartea lui Mormon.

În timp ce citeam 1 Nefi, am observat că termenul „credință” apare de multe ori. După spusele lui Nefi, tatăl său, Lehi, a părăsit Ierusalimul și s-a dus în pustietate. Și-a luat cu el soția și pe cei patru fii, Laman, Lemuel, Sam și Nefi. A fost o hotărâre greu de luat, deoarece și-au părăsit pământul și întreaga avere. Lehi a făcut-o pentru că avea credință puternică în Domnul. Laman și Lemuel au cârtit împotriva tatălui lor pentru că le lipsea credința în Domnul. La polul opus, Nefi, cel mai tânăr frate, a fost supus și s-a rugat cu credință.

Datorită credinței, Nefi a fost călăuzit de Spirit, astfel încât el a putut să-l ucidă pe Laban la porunca Domnului și să obțină plăcile de alamă.

Datorită credinței, Nefi a fost eliberat în mod miraculos după ce frații lui l-au legat cu frânghii.

Datorită credinței, Nefi a construit o corabie în felul în care i-a arătat Domnul.

Datorită credinței, rugăciunea lui Nefi a oprit furtuna, astfel încât el a putut să-și conducă poporul peste ape și să ajungă la pământul făgăduit.

Știu că credința în Domnul este soluția fiecărei probleme și, cu siguranță, a adus schimbări pozitive în familia noastră din momentul în care am hotărât să ne exercităm credința. Am fost botezați anul trecut, pe data de 23 decembrie. Unii dintre prietenii noștri ne-au întrebat: „Cum de puteți lua o astfel de hotărâre atât de repede?”. Sincer vorbind, a fost datorită credinței. Îmi amintesc că un misionar mi-a spus că credința este ca o sămânță. Prietenii noștri din Biserică ne-au ajutat să plantăm acea sămânță din prima zi în care am venit, iar acea sămânță a crescut în fiecare zi.

Botezul familiei Fu

Încă îmi amintesc când am intrat prima dată într-o casă de întruniri a acestei Biserici. Am fost atât de impresionați! Clădirea era atât de modestă, iar oamenii erau atât de amabili! În timpul adunării de împărtășanie, am auzit atât de multe cântece frumoase și cuvântări emoționante. După întrunire, mulți frați și surori au venit să ne salute cu căldură și să ne ajute în multe feluri. De exemplu, ne-au arătat unde avea loc Societatea Primară pentru copiii noștri, apoi ne-au condus la clasa noastră pentru a ne ajuta să ne simțim ca acasă. Bunătatea și neprihănirea lor ne-au făcut să ne îndrăgostim imediat de această Biserică! Am început să ne întărim credința în Domnul din acel moment pentru că am crezut că bunătatea și neprihănirea lor veneau de la El. Am vrut să fim exact ca ei. Am vrut ca și noi să fim iubiți și să fim binecuvântați de Domnul. Fiecare membru al episcopiei noastre ne-a dat un bun exemplu și ne-a ajutat să ne întărim credința.

Încă îmi amintesc mesajul pe care mi l-a trimis odată un misionar. El m-a sfătuit să citesc în fiecare zi din Cartea lui Mormon. A spus că și 5 minute ar ajuta. Din acea zi, am citit din acea carte, poate nu în fiecare zi, dar deja ne ajută să ne întărim credința.

Datorită credinței, am renunțat la cafea și la ceaiul verde, care au fost băuturile noastre preferate timp de mulți ani.

Datorită credinței, încercăm să ne controlăm temperamentul în orice moment. Ori de câte ori copiii noștri acționează nepotrivit, soția mea și cu mine ne ajutăm reciproc pentru a fi mai răbdători, pentru că noi credem că aceasta este ceea ce dorește Domnul să facem. Domnul știe că avem potențialul de a fi părinți de seamă, așa că ne-a oferit două daruri prețioase – fiii noștri.

Datorită credinței, fiul nostru mai mare, Victor, spune acum rugăciunea de seară a familiei de fiecare dată înainte de culcare. Îi place foarte mult acest lucru și chiar ne amintește uneori să ne rugăm dacă uităm.

Datorită credinței, continuăm să venim la biserică în fiecare duminică. După fiecare dintre întrunirile noastre, putem simți mici îmbunătățiri în familia noastră.

Soția mea și cu mine am crescut în familii nereligioase. Fără Cartea lui Mormon, nu am ști niciodată că Dumnezeu are un plan atât de frumos pentru fiecare dintre noi. Dacă ne pocăim, putem fi spălați de toate păcatele noastre și vom putea trăi alături de El într-o zi. Fără Cartea lui Mormon, nu ne-am depăși niciodată teama de moarte. Fără Cartea lui Mormon, nu am ști niciodată că familia noastră poate fi pecetluită împreună pentru eternitate. Nu ne-am simțit niciodată mai în siguranță și mai fericiți. Pot vedea cu adevărat lumina dinaintea noastră. Există speranță pentru noi toți.

Am parcurs un drum lung și ne-am găsit locul în care ne simțim ca acasă. Știm că am făcut alegerea potrivită pentru familia noastră. Sunt aici pentru a depune mărturie că este adevărată Cartea lui Mormon.