Frankfurt am Main

O inițiativă care învață persoanele care slujesc ca voluntari în Europa cum să-i ajute pe alții în timpul unei situații de criză

Femeile și bărbații care slujesc ca voluntari în congregații ale Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă din toată Europa beneficiază de un program în curs de extindere despre cum să se reacționeze în cazul persoanelor care trec printr-o criză emoțională.

Administrate prin intermediul biroului Servicii pentru Familie al Zonei Europa a Bisericii, cursurile de bază și un îndrumar pentru discuții sunt disponibile în 14 limbi europene.

Ministering in Crisis (Slujirea în situații de criză) este o abordare bazată pe Evanghelie menită să asigure sprijin psihologic și social”, a explicat vârstnicul Mark Rencher, care a slujit în calitate de voluntar cu timp deplin la sediul central european al Bisericii, din Frankfurt am Main, Germania, și a primit însărcinarea să deruleze programul cu ajutorul specialiștilor locali în sănătate mintală.

„Deseori, când interacționăm cu cineva care se află într-o situație de criză, nu știm ce să spunem. Aceste resurse vă învață ce să spuneți și cum să vă comportați cu oamenii care au probleme”, a adăugat soția sa, sora Lizbeth Rencher, psiholog cu diplomă de doctorat.

„Ministering in Crisis” ajută conducătorii și membrii congregațiilor să reacționeze când sunt în contact cu persoane aflate în situație de criză.

Dânsa a subliniat că aceste resurse oferite sunt pentru cei care slujesc voluntar și nu sunt menite să înlocuiască ajutorul de specialitate. „Nu suntem aici pentru a oferi asistență psihoterapeutică sau terapeutică. Suntem aici doar pentru a le oferi puțin sprijin emoțional pentru a preveni viitoare afecțiuni”, a spus sora Rencher.

Inundații dezastruoase, refugiați din Ucraina care caută siguranță – Europa a văzut mai multe situații de criză în ultimii ani. Pe măsură ce voluntari ai Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă i-au ajutat pe cei aflați la nevoie, Ministering in Crisis a devenit o resursă apreciată. „Am primit multe sugestii de la episcopi și președinte ale Societății de Alinare care au spus că și-ar fi dorit să aibă aceste resurse mai devreme”, și-a adus aminte vârstnicul Rencher.

În luna septembrie a anului 2021, Teresa Raposo a încercat acest proiect în Europa, lucrând cu trei congregații din Țărușul Lisabona. Consultanta din cadrul Serviciilor pentru Familie are ani de experiență în a lucra cu cei de la Crucea Roșie din Lisabona.

După ce au fost instruiți, conducătorii locali au raportat că programul a avut un rol esențial în a-i ajuta să fie mai încrezători în interacțiunea cu membri care se confruntau cu probleme emoționale. Mai exact, s-au simțit mai bine pregătiți să asculte, să valideze emoțiile și să ofere speranță.

Anul trecut, au fost oferite clase de scurtă durată pentru instruirea voluntarilor care ofereau ajutor în cazul inundațiilor. Un ghid de discuții de 44 de pagini – disponibil în albaneză, croată, daneză, olandeză, engleză, finlandeză, franceză, germană, italiană, norvegiană, portugheză, română, spaniolă și suedeză – este trimis celor care slujesc ca voluntari și congregațiilor la cerere. Mai mult, consultanții din cadrul Serviciilor pentru Familie sunt pregătiți să ofere instruire de bază la nivel local conducătorilor, membrilor sau voluntarilor.