Pregătire pentru vizita președintelui Uchtdorf

După cum mulți dintre dumneavoastră știți, în luna septembrie, vom avea privilegiul să primim vizita președintelui Dieter F. Uchtdorf, din Prima Președinție a Bisericii. Cei care călătoresc la Templul din Freiberg, Germania, pentru a participa la rededicarea acestuia în data de 4 septembrie 2016, îl vor putea asculta acolo. După rededicarea din Germania, președintele Uchtdorf va vizita România și ni se va adresa luni, 5 septembrie, de la 19:00 la 20:15. Evenimentul va fi transmis prin Internet în toate casele de întruniri din România.

Pentru a vă pregăti pentru vizita lui, vă recomandăm să citiți despre Președintele Uchtdorf pe site-ul redacției de ştiri.

De asemenea, dânsul a avut câteva cuvântări în cadrul conferinței generale care au avut o influență pozitivă profundă asupra vieților multor membrii ai Bisericii. Iată câteva dintre ele:

• Vă va pune pe umerii Săi și vă va duce acasă (aprilie 2016)
    La fel cum Păstorul cel Bun găsește oaia pierdută, dacă vă veți îndrepta inima spre Salvatorul lumii, El vă va găsi.

• Evanghelia funcționează minunat! (octombrie 2015)
    Mă rog ca noi să ne concentrăm asupra „simplității lui Hristos” și să permitem harului Său să ne ridice și să ne poarte pe sus.

• Despre a fi sinceri (aprilie 2015)
    Mă rog ca noi să ne împotrivim ispitei de a atrage atenția asupra noastră și, în schimb, să ne străduim să primim o cinste mai mare: să devenim ucenici umili și sinceri ai lui Isus Hristos.

• Darul harului (aprilie 2015)
    Astăzi şi pentru totdeauna, harul lui Dumnezeu este disponibil tuturor celor a căror inimă este frântă şi al căror spirit este smerit.

• „Nu cumva sunt eu, Doamne?” (octombrie 2014)
    Trebuie să ne lăsăm mândria deoparte, să privim dincolo de vanitatea noastră și, cu umilință, să întrebăm: „Nu cumva sunt eu, Doamne?”.