Preşedintele Eyring se adresează unui grup de conducători religioşi

Preşedintele Henry B. Eyring se adresează unui grup divers de conducători religioşi

În cuvântul adresat conducătorilor religioşi adunaţi la summitul desfăşurat la Vatican având ca temă căsătoria, preşedintele Henry B. Eyring, primul consilier în Prima preşedinţie a Bisericii lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă, a spus:  „un bărbat şi o femeie, uniţi prin căsătorie, au o putere extraordinară de a crea fericire pentru ei înşişi, pentru familia lor şi pentru oamenii din jurul lor”.

Preşedintele Eyring a fost invitat să depună o „mărturie” la evenimentul internaţional interconfesional găzduit de Biserica Catolică, care a adunat conducători religioşi reprezentând 14 credinţe din 23 de ţări. Evenimentul, intitulat „Complementaritatea dintre bărbat şi femeie”, a început în 17 noiembrie şi se va desfăşura până în ziua de 19 noiembrie.

Pope_Francis_address_vatican_colloquium.jpg

Preşedintele Eyring a spus că în timp ce vedem nefericire în unele căsnicii, lipsa de egoism este cheia principiului complementarităţii dintre un bărbat şi o femeie.

„Unde există egoism, diferenţele naturale dintre bărbaţi şi femei, deseori, separă”, a explicat dânsul. „Unde există altruism, diferenţele devin complementare şi oferă ocazii de a se ajuta şi a se modela unul pe altul.”

Schimbarea care este necesară este mai mult în inima oamenilor decât în mintea lor, a spus dânsul.

„Trebuie să găsim căi de a conduce oamenii spre credinţa că ei pot înlocui egoismul lor natural cu sentimente de caritate şi bunăvoinţă profunde şi de durată”, a adăugat preşedintele Eyring.

vatican-summit-18-eyring-talk-3.jpg

În timpul mărturiei, preşedintele Eyring a citit din „Familia: 0 declaraţie oficială către lume” care a fost transmisă de către Biserică în anul 1995; ea este un document care precizează poziţia Bisericii cu privire la familie.  Referindu-se la principiile din declaraţie, dânsul a spus: „Acestea sunt lucruri pe care oamenii trebuie să le facă pentru ca noi să avem o renaştere a căsătoriilor fericite şi a familiilor împlinite”.

„O asemenea renaştere va cere oamenilor să încerce să obţină idealul – şi să continue să încerce chiar când rezultatul fericit apare lent şi când vocile zgomotoase îşi bat joc de efort”, a spus dânsul. „Noi putem şi trebuie să fim neclintiţi şi să apărăm instituţia căsătoriei dintre un bărbat şi o femeie.”

Preşedintele Eyring a vorbit despre fericirea pe care a obţinut-o prin propria căsătorie cu soţia dânsului, Kathleen, care a avut loc în urmă cu mai mult de 52 de ani.  „Am devenit o persoană mai bună în timp ce am iubit-o şi am trăit împreună”, a spus dânsul. „Ne-am completat unul pe altul mai mult decât mi-aş fi putut imagina. Diferenţele dintre noi nu ne-au despărţit, ci ne-au unit.” Dânsul cu soţia au şase copii, 31 de nepoţi şi un strănepot.

În încheiere, dânsul a spus:  „Când lucrăm pentru a clădi şi încuraja căsătorii pline de credinţă şi dragoste în care bărbaţii şi femeile devin una şi au grijă de familiile lor, Domnul va face ca  eforturile noastre” să fie mai eficiente.

Adunarea din această săptămână a conducătorilor religioşi la Vatican în care s-a discutat despre importanţa căsătoriei a îmbinat două crezuri cheie ale Bisericii lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă: importanţa căsătoriei dintre un bărbat şi o femeie şi importanţa cooperării interconfesionale pentru cauze bune comune.