Frankfurt am Main

Programul Bisericii sprijină vindecarea în urma abuzului sexual

Cele douăsprezece lecții combină modalități educaționale, spirituale și terapeutice pentru recuperare.  Acest program se concentrează, în principal, asupra Salvatorului Isus Hristos și asupra puterii de vindecare a ispășirii Sale.

„Mă simt acceptată și iubită.” „Acum am speranță.” „Am fost deprimată și nu mi-am dorit nimic, acum îmi doresc lucruri pentru mine.” „Plâng, acestea sunt lacrimi de fericire.” „Aștept cu nerăbdare acest moment toată săptămâna.” „Aceste lecții pătrund în sufletul meu și mă simt mai bine din punct de vedere emoțional.” Acestea sunt declarații ale participantelor la grupul „Healing from Sexual Abuse (Vindecare în urma abuzului sexual)”, o abordare bazată pe terapia de grup implementată de Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă în Europa, începând din anul 2021.

În luna iunie a anului 2021, biroul Departamentului Servicii pentru Familie al Zonei Europa a început programul „Healing from Sexual Abuse (Vindecare în urma abuzului sexual)”, pentru prima dată în afara S.U.A., după conștientizarea unui caz concret de abuz în Europa și după marele impact pe care acesta l-a avut asupra persoanei respective și asupra familiei ei.

Îndrumarul conducătorului grupului pentru programul „Healing from Sexual Abuse (Vindecare în urma abuzului sexual)”.

Programul „Healing from Sexual Abuse (Vindecare în urma abuzului sexual)” a fost dezvoltat și este implementat în persoană de către Departamentul Servicii pentru Familie în Statele Unite. Apoi, s-a hotărât să se înceapă procesul de a aduce acest program și de a-l adapta pentru a se potrivi nevoilor membrilor Bisericii din Europa.

Grupul on-line închis a fost pus la dispoziție surorilor vorbitoare de limba engleză din toată Europa. Primele grupuri au fost conduse de June Ferreira, consilieră și psihoterapeut din Regatul Unit și de sora Lizbeth Rencher, misionară senioară și psiholog licențiat.

Grupul a ajuns să fie cunoscut în toată Europa și interesul este ridicat. Grupurile sunt acum conduse în limbile spaniolă, franceză și engleză. În următorul trimestru, grupurile vor fi desfășurate în limbile finlandeză, portugheză, germană și italiană. Când femeile din cadrul Bisericii află de acest program, deseori spun că au așteptat și au sperat o abordare bazată pe Evanghelie pentru a le ajuta în procesul de vindecare.

„Am învățat că este nevoie doar de un pas înainte pentru a ieși din întunericul în care ai trăit”, a spus o participantă. „Am instrumentele necesare pentru a schimba lucruri în viața mea care mă vor proteja”, a concluzionat alta. După ce a parcurs programul, o persoană a concluzionat: „Ispășirea Salvatorului este reală și El a fost trimis să te salveze și să te vindece pe tine personal, El este mai puternic decât durerea ta, ai încredere că ispășirea poate funcționa pentru tine cu adevărat”.