Mesaj din partea conducătorilor zonei

Să ne pregătim să ascultăm apostoli și profeți

Când ne pregătim cu recunoștință și multă bucurie dedicându-ne inima pentru ca Domnul să o ia și să o pecetluiască pentru curțile Sale de sus, conferința generală poate deveni una dintre cele mai minunate perioade ale anului.

Preparing to hear Apostles and Prophets
Vârstnicul Joep Boom, Olanda
Vârstnicul Joep Boom, Olanda autoritate a zonei-Cei Șaptezeci, Zona Centrală, Europa

În familia noastră multiculturală, sărbătorim cu entuziasm toate sărbătorile naționale englezești, irlandeze și olandeze. Soției mele, Kirsty, îi place să depună toată energia ca să avem decorațiunile și mâncărurile tradiționale de Halloween, Sfântul Nicolae, Crăciun și multe altele iar copiilor noștri și prietenilor lor le place foarte mult!

Într-o seară, Kirsty și cu mine vorbeam despre modul în care am putea crea, în timpul Conferinței Generale, o experiență asemănătoare pentru copiii noștri. Am hotărât să declarăm croasanții făcuți în casă, cu șuncă și brânză, ca mâncare preferată în timpul Conferinței Generale. Am pregătit hârtii colorate cu subiecte din Evanghelie și jocuri de cuvinte care aveau să-i ajute să fie atenți la cuvântările din cadrul conferinței. În dimineața conferinței aveam să fim îmbrăcați în cele mai bune haine de duminica. Dar aveam, de asemenea, o mulțime de perne și pături confortabile din care copiii să-și poată face forturi și corturi, pentru a se simți în siguranță, feriți de primejdii și iubiți. Ca familie, ne-am bucurat să urmărim conferința și am savurat mesajele inspirate rostite de conducători ai Bisericii, în timp ce aroma croasanților proaspăt copți ne-a umplut căminul. Copiii mai mici au fost foarte lăudați pentru că au stat la o întreagă sesiune a conferinței. Cu toate că, odată cu trecerea timpului, am așteptat puțin mai mult de la copiii noștri mai mari. Entuziasmul privind conferința generală ne-a adus tuturor multă bucurie. Acum suntem bunici, ne place să primim, prin rețelele de socializare, fotografii cu nepoții noștri având experiențe similare în timpul conferinței.

King Benjamin

Când citim cuvântarea regelui Beniamin și cum s-au pregătit oamenii pentru a-i asculta cuvintele (1),putem învăța cel puțin trei lucruri foarte importante. Primul, o invitație a fost făcută în tot ținutul, așa cum ni se face nouă invitația de a veni și a-i asculta pe conducătorii Bisericii din zilele noastre. Ne putem întreba: „Cum mă asigur că ajut ca această invitație să le fie făcută tuturor membrilor episcopiei mele și chiar vecinilor și prietenilor care nu sunt membri?”. Al doilea, citim că a avut loc o adunare. Astăzi, ne putem aduna ca familii sau grupuri în căminele noastre sau casele noastre de întruniri. Domnul a spus: „Căci acolo unde sunt doi sau trei adunați în numele Meu, sunt și Eu în mijlocul lor”. (2) Este multă putere în faptul de a ne aduna laolaltă deseori. (3) Și ultimul, ei s-au adunat în jurul templului și s-au așezat pentru a auzi cuvintele salvării. Îmi permiteți să vă sugerez să facem și noi la fel? Templul este locul în care se întâlnesc cerul și pământul, un refugiu împotriva furtunilor care se dezlănțuie în lumea în care trăim și în care ne putem pregăti inima și mintea pentru ceea ce are consecință eternă. A merge la casa Domnului și a fi implicați în munca de întocmire a istoriei familiei este un mod minunat de a ne pregăti inima și mintea și de a fi mai conectați spiritual pentru a primi cuvântul lui Dumnezeu prin gura slujitorilor Săi. (4) Vârstnicul Robert D. Hales a spus: „Vă promit în numele Său că, dacă vă rugați cu dorința sinceră de a auzi glasul Tatălui dumneavoastră Ceresc în mesajele de la această conferință, veți descoperi că El a vorbit pentru a vă ajuta, a vă întări și a vă conduce acasă în prezența Sa”(5).

Depun mărturie că acest lucru este adevărat. Când ne pregătim cu recunoștință și multă bucurie dedicându-ne inima pentru ca Domnul să o ia și să o pecetluiască pentru curțile Sale de sus (6), conferința generală poate deveni una dintre cele mai minunate perioade ale anului. O perioadă de neuitat, pentru a ne aduna cu membri ai familiei și prieteni și a ne simți privilegiați să-i ascultăm pe profetul nostru, pe apostoli și alte autorități generale care pregătesc mesaje inspirate pentru a ne binecuvânta viața. Aceasta va deveni o sărbătoare minunată, care ne schimbă viața, în cadrul căreia vom primi îndrumare spirituală personală și care ne va întări credința în Domnul Isus Hristos.

1. Mosia 2:1, 5-6
2. Matei 18:20
3. Moroni 6:5
4. D&L 1:38