Slujirea în misiune

Missionary Service

A-I sluji Domnului în calitate misionar este un privilegiu sacru. Aduce binecuvântări eterne persoanei care slujește și celor cărora le slujește (vedeți Doctrină și legăminte 18:14-16). Chemările în misiune includ însărcinarea de a propovădui Evanghelia, a sprijini activitatea departamentelor sau unităților Bisericii sau a sluji în comunitatea locală.

Pentru mai multe informații cu privire la slujirea în misiune, accesați:

Ce tipuri de misiuni există?

Fiecare însărcinare [misionară] este îndrumată de revelație, astfel încât să se potrivească misionarului și nevoilor copiilor lui Dumnezeu. [1] O persoană poate sluji fie departe de casă, fie rămânând acasă

Misiunea departe de casă

• Tineri băieți și tinere fete
    Băieți necăsătoriți (18-25 de ani) și fete necăsătorite (19-29 de ani) slujesc timp de 18-24 de luni într-o misiune desemnată. Vedeți Manual general 24.2.1.
  • Membri căsătoriți și femei necăsătorite în vârstă de cel puțin 40 de ani
    Membri căsătoriți și femei necăsătorite în vârstă de cel puțin 40 de ani pot fi chemați ca misionari seniori dacă nu au copii în întreținere. De obicei, dânșii slujesc o perioadă de 6-23 de luni. Vedeți Manual general, 24.2.3.

Misiunea în care se slujește de acasă

• Tineri băieți și tinere fete
    Unii tineri misionari sunt desemnați să slujească în Biserică și în comunitate în timp ce locuiesc acasă. De obicei, ei slujesc o perioadă de 6-23 de luni. Vedeți Manual general 24.2.2.
  • Bărbați și femei în vârstă de cel puțin 26 de ani și mai în vârstă
    Bărbați și femei în vârstă de cel puțin 26 de ani și mai în vârstă pot fi chemați ca misionari seniori care deservesc. De obicei, ei slujesc o perioadă de 6-23 de luni. Vedeți Manual general, 24.2.3.

Apăsați aici pentru Ocazii de slujire în misiune în zona Europa

[1] Manual general, 24.2