Frankfurt am Main, Germania

Toate resursele Bisericii pentru o viață mai bună se găsesc acum pe un site din Europa

Un număr mai mare de resurse pentru bunăstare și bizuire pe forțele proprii ale Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă disponibile pentru 40 de țări din Europa se găsesc acum pe un singur site:

www.LifeHelpEurope.org

Găsirea tuturor resurselor pentru bunăstare și bizuire pe forțele proprii ale Bisericii pe o pagină web unică, în câteva secunde.

De pe această pagină de destinație, membrii și prietenii Bisericii pot accesa printr-un singur click resursele Bisericii – în limbile lor materne – și pot găsi informații și instruire în domeniile educației, dezvoltării unei cariere, sănătății mintale și emoționale, serviciilor umanitare, începerii unei afaceri, planificării vieții, pregătirii pentru situații de urgență și multe altele.

De ce este necesar un site unic pentru toate aceste resurse?  „Acesta simplifică procesul de a le găsi, care înainte era dificil”, spune Ether Simoncini, directorul de operațiuni la nivel de zonă privind bunăstarea și bizuirea pe forțele proprii al Bisericii pentru zonele Italia, Nord, Adriatica, și Eurasia.

Biserica, spune dânsul, a dezvoltat și îmbunătățit aceste resurse de-a lungul deceniilor.  Multe au fost dezvoltate independent una față de alta, de către diferite departamente ale Bisericii. Ele se găsesc pe mai multe site-uri.  Adăugând la toate acestea multiplele țări și limbi ale Europei, găsirea resursei exacte de care cineva are nevoie în propria limbă poate fi complicată și frustrantă.  „Deși am instruit (oamenii) cum să le găsească, ei au uitat”, zâmbește Simoncini.

Câteva dintre resursele disponibile pe link-ul fiecărei țări pe www.LifeHelpEurope.org.

Departamentul pentru bunăstare și bizuire pe forțele proprii al Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă oferă acum informațiile pe www.LifeHelpEurope.org.  „Instruim conducătorii noștri, am creat o semnătură în e-mailurile noastre, un cod QR pe cărțile noastre de vizită – dar trebuie să facem mai mult”, spune Simoncini cu entuziasm.

„Ajutor pentru viață” este o expresie folosită de Biserică pentru a îngloba toate beneficiile pe care le oferă resursele sale de bunăstare și bizuire pe forțele proprii.  Simoncini remarcă: „Astfel, site-ul se potrivește perfect”.