Elder Christian Fingerle se adresează membrilor Bisericii din România

Vărstnicul Christian Fingerle se adresează membrilor Bisericii din Districtul Bucureşti

În ziua de sâmbătă, 31 mai 2014, la ora 18, Membrii Bisericii lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă au avut bucuria să-l vadă şi să-l asculte pe vârstnicul Christian Fingerle. Vârstnicul Fingerle a primit chemarea de autoritate a zonei-Cei Şaptezeci în cadrul Conferinţei Generale din aprilie 2010.

Dânsul a vorbit celor prezenţi la capela Mihai Bravu (din Şoseaua Mihai Bravu, nr. 495-497) despre munca de întocmire a istoriei familiei (genealogie) şi importanţa ei.

Vârstnicul Fingerle şi-a depus mărturia despre această misiune importantă a membrilor Bisericii, spunând despre experienţa personală: „În timp ce făceam muncă de genealogie am descoperit lucruri pe care nici nu le visam. Cred în miracole. Depun mărturie că familia este o instituţie divină. Dacă  începeţi să faceţi muncă de genealogie şi căutaţi cu sârguinţă date, fotografii şi informaţii despre strămoşii dumneavoastră, Domnul vă va binecuvânta ca voi să găsiţi informaţiile necesare pentru salvarea strămoşilor'

Membrii Bisericii lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă, cunoscuţi şi ca „mormoni”, sunt implicaţi activ în munca de întocmire a istoriei familiei. Mulţi membri fac cercetări pentru a-şi identifica strămoşii. Conform învăţăturilor Bisericii, membrii au o obligaţie faţă de strămoşii lor decedaţi care nu au avut Evanghelia lui Isus Hristos în viaţa lor pe pământ.
Biserica are cea mai mare bibliotecă genealogică din lume: Biblioteca de istorie a familiei din oraşul Salt Lake, statul Utah. Este deschisă publicului şi permite accesul la milioane de volume de înregistrări privind naşteri, căsătorii, decese şi altele. Nu se percepe niciun fel de taxă pentru aceste servicii.
De asemenea, Biserica are Biblioteci de istorie a familiei în ramurile sale din întreaga lume, care sunt deschise tuturor celor interesaţi de istoria familiei.

Vă puteţi găsi strămoşii, precum şi informaţii despre resursele pentru întocmirea istoriei familiei pe site-ul Bisericii pentru istoria familiei:
www.familysearch.org.