Veniți la Hristos: Conferința femeilor, Districtul București

Un eveniment istoric a avut loc pe 26 și 27 februarie, în Districtul București, Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă. Prima conferință organizată de cele trei ramuri auxiliare ale Bisericii, Societatea Primară, Tinerele Fete și Societatea de Alinare. Toate surorile, unite într-un singur scop, au colaborat împreună cu președinția districtului pentru a face posibil acest proiect. Au participat mai mult de o sută de surori de toate vârstele din tot Districtul București și am avut ca invitați pe vârstnicul și sora Leimer, pe președintele Districtului Oradea și pe soția sa, Florin și Izabela Geambașu, care, în acest an, au fost chemați să slujească în calitate de cuplu de directori al conferinței FSY din Ungaria.

Despre conferință, Catalina Brînză, președinta Societății de Alinare a Ramurii Panduri, a spus: „Pentru mine, a fost o excelentă ocazie să cunosc mai bine surorile din district și să fiu întărită din punct de vedere spiritual. A fost minunat să le văd pe surori împreună. Am putut să văd cât de frumoase și speciale sunt și cât de importante sunt ele în cadrul familiilor lor și al Bisericii. Sunt recunoscătoare pentru exemplul și iubirea lor”.

Prima zi de conferință a început cu o adunare de mărturii pline de inspirație. Am vizionat filmul Vegheați de Dumnezeu ‒ Călătoria către Sion a lui Elizabeth Panting. A fost o seară minunată și ne-am bucurat împreună, revăzând surori dragi din alte ramuri.

Sâmbătă dimineața, adunarea a fost prezidată de vârstnicul Leimer. Cuplul Geambașu, din Oradea, ne-a încântat prin felul de a-și prezenta dorința ca, în acest an, FSY să fie o experiență de neuitat pentru tinerii cu vârsta cuprinsă între 14 și 18 ani.

Apoi, președintele Alin Constantinescu s-a adresat surorilor. El a spus: „Îmi place tema inspirată a acestei conferințe. Sunt recunoscător pentru felul în care surorile au primit revelație pentru aceasta. Planul Zonei Europa pentru acest an este acela de a ne invita pe toți să venim la Hristos făcând oricare dintre următoarele trei lucruri ‒ aducând un prieten în Biserică, bizuindu-ne pe forțele proprii temporal și spiritual și găsind un strămoș și făcând munca în templu pentru acesta… Un mod prin care dumneavoastră puteți fi un sprijin vital în procesul de a aduce pe cineva la Hristos ‒ inclusiv pe dumneavoastră însevă ‒ este acela de a aduce o contribuție însemnată în casele, clasele şi consiliile dumneavoastră, de a vă face glasurile auzite într-un mod eficient și îndrăzneț”.

Apoi, sora Aura Mușat, președinta Societății de Alinare la nivel de District a spus: „Femeile sfinte din Biserica adevărată, învață și trăiesc conform unor principii adevărate cum ar fi credința în Isus Hristos, supunerea, integritatea, stabilirea priorităților, unitatea. Toate acestea și multe altele duc la bizuirea pe forțele proprii din punct de vedere spiritual și temporal. Noi știm de promisiunea Domnului, că scopul Său este de a avea grijă de sfinții Săi. Conform acesteia, Domnul vă oferă binecuvântări temporale și va înlesni calea către bizuirea pe forțele proprii. Noi suntem fiice ale Tatălui nostru din cer. El ne iubește și nu ne va abandona niciodată. El ne cunoaște pe fiecare din noi. Trebuie doar ca noi să ne onoram legămintele, să ne facem partea noastră. Sa avem credință adevărată în Isus Hristos și să acționăm”.

Sora Hirghiligiu, învățătoare la Școala de duminica în Ramura Iași, a continuat: „Dacă avem o dorință sinceră să-L urmăm, trebuie să lăsăm în urmă, fără întârziere, fără ezitare, mrejele ademenitoare ale lumii… Mă gândesc că poate chiar în această conferință, inima unei surori va fi atinsă cu delicatețe de Spiritul lui Dumnezeu și cu toată inima ei, cu tot sufletul ei și cu tot cugetul ei… va lua decizia, amânată o vreme, de a veni înapoi… Eu îi spun acum și aici, și ii promit, că noi toate o așteptăm cu dragoste, cu brațele și inimile deschise, o vom ajuta, îi vom fi prietene, vom lucra și vom progresa împreună. Avem îndrumarea de la deținătorii preoției lui Dumnezeu, de la conducătorii noștri. Vino, iubită soră!”

Sora Leimer, plină de inspirație a spus: „Când ne exercităm libertatea morală de a alege pentru a ne întoarce către Hristos, pentru a veni la El, Îi deschidem ușa şi Îi permitem să ne binecuvânteze pe noi şi pe cei din jurul nostru peste capacitatea noastră de a primi. Aceasta este dihotomia spirituală care este miracolul faptului de a veni la Hristos… Slujind altora, pierzându-ne pe noi în voia Sa, vom găsi odihnă pentru sufletele noastre. Poverile noastre nu vor dispărea. Aceasta ar înlătura chiar acel lucru care ne leagă de El! În schimb, această odihnă, această ușurare a poverilor noastre, reprezintă însemnătatea puterii sporite datorate ispășirii. Este un miracol! Capacitatea noastră crește, abilitatea noastră crește, sufletele noastre se măresc. Dar El doar ne va invita. Noi trebuie să venim la El”.
După aceste minunate cuvântări, vârstnicul Leimer a încheiat: „Dacă puteți fi demne pentru o recomandare de templu în fiecare clipă a vieții dumneavoastră, dacă puteți face din acest lucru un țel, atunci puteți fi sigure că vă veți ridica la prima înviere”.

Atât aceste adunări inspirate, precum și atelierul de istorie a familiei, împreună cu timpul petrecut împreună în afara adunărilor au fost un succes ca urmare a efortului combinat al multora.