Viața lui Joseph Smith – restaurarea preoției

Află mai multe despre restaurarea Bisericii lui Hristos

Membrii Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă cred că mesageri cerești le-au conferit preoția lui Dumnezeu lui Joseph Smith și Oliver Cowdery în anul 1829.

Membrii Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă cred că preoția este autoritatea de a acționa în numele lui Dumnezeu delegată omului de către Dumnezeu. Când Isus Hristos a trăit pe pământ, El a oferit apostolilor Săi preoția. Sfinții din zilele din urmă cred că, după răstignirea lui Isus Hristos și moartea apostolilor, plenitudinea Evangheliei lui Hristos, inclusiv preoția, a fost luată de pe pământ (vezi „Restoration of the Priesthood”, churchofjesuschrist.org/topics?lang=eng). Sfinții din zilele din urmă cred că, în anul 1829, preoția a fost restaurată pe pământ când mesageri cerești au conferit-o profetului Joseph Smith. Pentru sfinții din zilele din urmă, restaurarea preoției este un eveniment important în istoria Bisericii.

Ce cred membrii Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă despre preoție?

Sfinții din zilele din urmă cred că sunt două preoții diferite (vezi D&L 107:1) – Preoția aaronică și Preoția lui Melhisedec. Ei cred că Preoția aaronică este preoția mai mică sau pregătitoare, iar Preoția lui Melhisedec este preoția mai mare.

Preoția aaronică

Joseph Smith a învățat despre Preoția aaronică după ce a descoperit menționându-se despre botezul prin scufundare pentru iertarea păcatelor în timpul traducerii Cărții lui Mormon. În data de 15 mai 1829, Joseph și copistul său, Oliver Cowdery, s-au dus în pădure pentru a se ruga cu privire la ceea ce citiseră despre botez. Drept răspuns, Ioan Botezătorul a coborât din cer și le-a conferit lui Joseph și Oliver Preoția aaronică, care include autoritatea de a boteza (vezi Joseph Smith – Istorie 1:68-72).

Astăzi, Preoția aaronică poate fi conferită tinerilor băieți demni începând cu vârsta de 12 ani. De fapt, sfinții din zilele din urmă cred că sunt mai multe oficii în cadrul Preoției aaronice, fiecare cu responsabilitățile sale. Aceste oficii includ oficiul de diacon, învățător, preot și episcop (vezi D&L 107:13-14, 85-88). Conducătorii preoției avansează în oficii mai mari pe măsură ce progresează în Evanghelie. Îndatoririle diferitelor oficii din Preoția aaronică includ binecuvântarea și oferirea împărtășaniei, botezarea și administrarea nevoilor temporale ale membrilor Bisericii (vezi „Aaronic Priesthood”, churchofjesuschrist.org/topics?lang=eng).

Preoția lui Melhisedec

Sfinții din zilele din urmă cred că Preoția lui Melhisedec sau preoția mai mare a fost restaurată tot prin profetul Joseph Smith. Data exactă a restaurării Preoției lui Melhisedec nu se cunoaște, dar a avut loc la câteva săptămâni după restaurarea Preoției aaronice în anul 1829 (vezi Doctrină și legăminte și Istoria Bisericii - manualul învățătorului pentru doctrina Evangheliei [1999], p. 49-50). Apostolii din vechime Petru, Iacov și Ioan le-au apărut lui Joseph și Oliver și le-au conferit Preoția lui Melhisedec.

Sfinții din zilele din urmă cred că Preoția lui Melhisedec poate fi deținută de bărbați adulți demni, membri ai Bisericii. Preoția lui Melhisedec este numită după Melhisedec, un mare înalt preot care a trăit în timpul lui Avraam (vezi D&L 107:2-4). Această preoție include autoritatea de a oferi binecuvântări speciale ale preoției de alinare, de îndrumare și de vindecare și are autoritatea de a conferi darul Duhului Sfânt. De fapt, sfinții din zilele din urmă cred că, în rânduielile Preoției lui Melhisedec, se manifestă „puterea divinității” (D&L 84:20; vezi, de asemenea, „Melchizedek Priesthood”, churchofjesuschrist.org/topics?lang=eng).

Află mai multe

Sfinții din zilele din urmă cred că restaurarea preoției în luna mai a anului 1829 nu este doar un fapt istoric, ci și un miracol și o binecuvântare minunată pentru toți copiii lui Dumnezeu. Pentru a afla mai multe despre restaurarea Bisericii lui Isus Hristos, accesează VenitilaHristos.org.