#LumineazăLumea

Ziua 9 - Isus i-a vizitat pe cei singuri şi la fel puteţi face şi voi

Am fost în temniță și ați venit pe la Mine.

Matei 25:36

În perioada Crăciunului, ne amintim că Isus Hristos este lumina lumii. În acest an, avem o ocazie minunată de a împărtăşi această lumină hotărând să facem lucrurile pe care le-a făcut Isus Hristos. În fiecare zi, până la Crăciun, ne vom concentra asupra unui alt comportament asemănător celui al lui Hristos şi vom oferi sugestii de modalităţi în care putem urma exemplul Său. Sunteţi încurajaţi să participaţi, folosind modelul de pe calendar, atunci când planificaţi activităţile pentru Crăciun.

• Vizitaţi un cămin de bătrâni. Studiile arată că 60% dintre cei care se află într-un astfel de loc nu primesc nicio vizită cât timp stau acolo.

• Invitaţi o văduvă sau un văduv la cină.

• Identificaţi o persoană care va fi singură de Crăciun. Invitaţi-o să vină cu voi la slujbă la Biserică în ziua de Crăciun.

• Trimiteţi un mesaj prietenesc cuiva care necesită sprijin.

• Trimiteţi o scrisoare sau un mesaj cuiva care în prezent trăieşte departe de casă.

• Identificaţi pe cineva din vecinătatea voastră pe care nu l-aţi întâlnit niciodată. Duceţi-i ceva dulce de Crăciun şi prezentaţi-vă.

• La serviciu la şcoală sau la Biserică, aşezaţi-vă lângă o persoană nou-venită şi faceţi cunoştinţă cu ea.

În 25 de moduri. În 25 de zile.

PENTRU PENTRU DESCĂRCAREA CALENDARULUI DE CRĂCIUN, APASĂ AICI.