„Am fost străin” - eforturi de a ajuta refugiații

Anul trecut conducătorii Bisericii noastre au prezentat programul „Am fost străin” – un efort de a ajuta refugiaţii din întreaga lume. „Căci am fost flămând şi Mi-aţi dat de mâncat; Mi-a fost sete şi Mi-aţi dat de băut; am fost străin şi M-aţi primit; am fost gol şi M-aţi îmbrăcat; am fost bolnav şi aţi venit să Mă vedeţi; am fost în temniţă şi aţi venit pe la Mine.” (Matei 25:35-36) În spiritul acestui program, membrii Bisericii din România au găsit modalităţi de a ajuta refugiaţii din Siria care au ajuns în ţara noastră.

Seara de film sirian

În data de 25 februarie 2017, la capela din şoseaua Mihai Bravu, a avut loc o seară de film sirian. Sirienii nu au o sală mare unde să se întâlnească, aşa că aceste activităţi îi ajută să se revadă şi îi ajută şi pe membrii Bisericii să-i cunoască mai bine. Au participat mai mult de 45 de sirieni şi cam 30 de membri ai Bisericii.

Filmul, intitulat Wajda, povesteşte despre o fetiţa de 13 ani care are o atitudine mai revoluţionară faţă de tradiţii. În Islam fetele şi femeile nu pot merge pe bicicletă, dar această fetiţă reuşeşte, în final, să aibă propria bicicletă cumpărată de mama ei.

Curs de coafură pentru femei din Siria

Începând din 1 martie 2017, în zilele de miercuri şi joi între orele 16 - 18, timp de aproximativ 3 luni, Carmen Gheorghe, din la Ramura Panduri Bucureşti, va preda unui grup de aproximativ 15 doamne din Siria, cursuri gratuite de frizerie şi coafură.

Misionarii umanitari ai Bisericii, vârstnicul şi sora Shurtleff, care slujesc în România au acoperit cheltuielile cursului pentru achiziţionarea ustensilelor necesare (maşini de tuns, uscător de păr, ondulator şi placă de păr, perii rotative, vata, spirt, frecţie păr, şampon, balsam, spumă de păr, pieptene şi agrafe, foarfece etc ).

De 1 martie fetele şi-au adus una alteia mărţişoare, iar Carmen Gheorghe, care este şi cântăreaţă profesionistă de muzică populară, le-a cântat la final femeilor din Siria un cântec de mărţişor intitulat „Astăzi e ziua ta”. Doamnele siriene au aplaudat-o şi au felicitat-o pentru vocea sa frumoasă şi pentru cântecul interpretat. Ele şi-au arătat recunoştinţa faţă de Carmen pentru tot ceea ce ea le învaţă.

Atmosfera a fost una plina de căldura.

Carmen Gheorghe a declarat: „Îmi face o plăcere deosebita să predau arta frizeriei şi a coafurii noilor mele prietene din Siria. Ne-am îndrăgit una pe cealaltă de la prima vedere. Sunt persoane deosebit de frumoase şi prietenoase. Sper ca Dumnezeu să aducă pacea în ţara lor pentru ca ele să se poată întoarce acasă. Sper să pot contribui și ajuta în a le face șederea lor în România mai plăcută și mai utilă.”