Mesajul conducătorilor Bisericii abordează aspecte legate de doctrină şi întrebări

Biserica lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă a publicat următorul mesaj din partea Consiliului Primei Preşedinţii şi a Cvorumului celor Doisprezece Apostoli.

BISERICA LUI ISUS HRISTOS A SFINŢILOR DIN ZILELE DIN URMĂ

BIROUL PRIMEI PREŞEDINŢII

47 EAST SOUTH TEMPLE STREET, SALT LAKE CITY, UTAH 84150-1200

28 iunie 2014

În planul lui Dumnezeu pentru fericirea şi progresul etern al copiilor Săi, binecuvântările preoţiei Sale sunt în mod egal accesibile bărbaţilor şi femeilor. Doar bărbaţii sunt rânduiţi pentru a sluji în oficiile preoţiei. Întreaga slujire din cadrul Bisericii are aceeaşi valoare în ochii lui Dumnezeu. Exprimăm profunda noastră recunoştinţă faţă de milioanele de sfinţi din zilele din urmă, femei şi bărbaţi, care Îl slujesc pe Dumnezeu şi pe copiii Săi din toată inima şi în mod eficient. Datorită credinţei şi slujirii lor, ei au învăţat că Biserica este un loc de hrănire şi creştere spirituală.

Înţelegem că, din când în când, membrii Bisericii vor avea întrebări despre doctrina, istoria sau practicile Bisericii. Membrii sunt întotdeauna liberi să adreseze astfel de întrebări și să caute cu râvnă o mai mare înţelegere. Totuşi, ne simţim deosebit de îngrijoraţi faţă de membrii care se îndepărtează de doctrina şi practicile Bisericii şi, prin propagandă, încurajează pe alţii să-i urmeze.

Simplul fapt de a adresa întrebări nu a constituit niciodată apostazie. Apostazia înseamnă a acţiona în mod repetat în opoziţie publică, evidentă, deschisă şi voită faţă de Biserică sau de conducătorii ei credincioşi sau a persista în a propovădui doctrină falsă, chiar şi după ce s-a primit îndrumare.

CONSILIUL

PRIMEI PREŞEDINŢII ȘI